Australská centrální banka dále zvýšila sazby. Pomohla tím procyklickým měnám. Euro po včerejším US indexu ISM služeb zpevnilo nad 1,0700 EURUSD. Koruna pod 23,55 za euro.

Ekonomický komentář ČBA: Maloobchodní tržby v březnu poklesly nad očekávání, propad byl patrný jak u potravin, tak nepotravinářského zboží

Maloobchodní tržby (bez automobilů) v březnu zesílily svůj meziroční propad z 6,8 % (po revizi z -6,4) na 8,1. V nominálním vyjádření pak rostly o 1,4 %.  Z meziměsíčního pohledu je březen oproti únoru tradičně silnější, což platilo i letos, po očištění o tuto běžnou sezónnost však tržby poklesly o 0,7 % stejně jako v únoru. Výsledek skončil pod očekávání trhu, který předpokládal meziroční pokles o 6,6 %. Meziroční propad maloobchodu tak pokračuje jedenáctý měsíc v řadě v důsledku vyšší inflace a poklesu reálných příjmů domácností. Po propadu v loňském roce o 3,7 % prozatím ekonomický konsensus očekává další pokles v letošním roce kolem 2 %.

Maloobchodní tržby stejně jako v únoru reálně poklesly meziměsíčně o 0,7 %. Pokles zaznamenaly jak prodeje potravin (-0,3 % mom; -8,7 % yoy), tak nepotravinářské zboží (-1,3 %; -9,7 % yoy). V případě nepotravinářského sortimentu se jedná o nejcitelnější meziměsíční propad tržeb za posledních 5 měsíců, což naznačuje, že domácnosti začínají více šetřit i na zbytnějším zboží. Mírně rostly tržby pohonných hmot, zde však došlo k citelné revizi únorových dat směrem ke slabším hodnotám.

Celkově se v březnu tržby v reálném vyjádření pohybovaly 4,5 % pod průměrnou úrovní předpandemického roku 2019. V nominálním vyjádření však byly vyšší o téměř 23 %. U potravinářského zboží jsou pak v reálném vyjádření nižší o 10 %, v nominálním pak o 21 %. Příznivější vývoj je patrný pak u prodejů automobilů, které i z titulu nižší srovnávací základny rostou v posledních měsících meziročně kolem 4 %, což indikují i nové registrace automobilů. Ve srovnání s prvním čtvrtletím předpandemického roku 2019 jsou však stále registrace o 10 % nižší, a to jak u nových, tak ojetých automobilů.

Maloobchodní tržby tak zůstávají citelně ovlivněny vysokou inflací a růstem životních nákladů domácností, což se začíná postupně více projevovat v poklesu tržeb zbytného zboží, které v reálném vyjádření letos klesají pře 8 %. Vzhledem k působení nižší srovnávací základny se však meziroční pokles tržeb od příštího měsíce citelně sníží a v druhé polovině roku patrně opět přejde k mírnému růstu. I přesto však za celý letošní rok očekáváme poklesnou reálných tržeb o zhruba 2 %.

Newsletter