Ekonomický komentář ČBA: Maloobchodní tržby v červenci poklesly více, než se čekalo (-7,2 % yoy)

Maloobchodní tržby (bez automobilů) v červenci z meziměsíčního pohledu poklesly o 0,6 %, zatímco meziroční propad se prohloubil z 6,9 % na 7,2 %, což skončilo pod konsensem trhu (-5,5 %). Meziroční dynamika tržeb přešla v květnu do záporných hodnot z titulu vyšší srovnávací základny po znovuotevření ekonomiky po pandemických restrikcích v loňském roce a z titulu menší ochoty utrácet ze strany domácností následkem vyšších nákladů. Za celý letošní rok tržby prozatím meziročně stagnují, vzhledem k nepříznivému dopadu energetické krize a inflace obecně však předpokládáme v druhé polovině letošního roku zesílení jejich poklesu a za celý letošní rok pokles o 4 %. V červenci se z reálného pohledu tržby nacházely zhruba na úrovni průměru předpandemického roku 2019, v nominálním vyjádření však byly o pětinu vyšší.

Maloobchodní tržby v červenci meziměsíčně mírně propadly o 0,6 %, zatímco v předešlém měsíci stagnovaly a v květnu propadly o výraznějších 2,3 %. Meziměsíční pokles tržeb byl plošný a týkal se jak potravin (-0,3 % mom), tak nepotravinářského zboží (-0,5 % mom), pohonných hmot (-2,2 % mom) a prodejů automobilů (-1,1 %). Z pohledu vývoje meziměsíční dynamiky je patrné, že tržby začínají v posledních měsících oproti vývoji v minulých letech slábnout.

Z meziročního pohledu pak propad tržeb zrychlil z červnových -6,9 % (revize z -6 %) na -7,2 %. Jde zároveň o nejsilnější meziroční pokles od začátku pandemie v březnu 2020, kdy tržby také propadly o 7,2 %. Přitom uvedené hodnoty jsou očištěny o menší počet pracovních dní, bez očištění pak tržby v červenci meziročně poklesly o 8,5 %.

Také prodeje automobilů meziměsíčně poklesly a meziroční propad prodejů jen nepatrně zpomalil ze 7 na 6,2 %. Registrace nových a ojetých automobilů za srpen však vykázala nárůst registrací zejména u nových automobilů, u ojetých se meziroční propad zmírnil jen mírně.

Maloobchodní tržby tak dle očekávání slábnou, což je spojeno s růstem inflace a slábnoucí kupní sílou domácností. Ačkoli tak z meziročního pohledu domácnosti koupily reálně o 8 % méně, v nominálním pohledu zaplatily o 10 % více. Za celý letošní rok tržby meziročně stagnují, vzhledem k nepříznivému dopadu energetické krize a inflace obecně však předpokládáme v druhé polovině letošního roku zesílení jejich poklesu a za celý letošní rok pak propad o zhruba 4 %. V červenci se z reálného pohledu tržby nacházely zhruba na úrovni průměru předpandemického roku 2019, v nominálním vyjádření byly o pětinu vyšší.

Newsletter