Americké výnosy si po včerejším růstu prochází korekcí. Dolar se obchoduje pod 1,0650 za euro. Koruna krátce oslabila nad 25,30 za euro. Aktuálně se obchoduje pod touto hranicí.

Ekonomický komentář ČBA: Maloobchodní tržby v srpnu zklamaly, meziroční propad zesílil na 8,8 %

Maloobchodní tržby (bez automobilů) v srpnu z meziměsíčního pohledu poklesly o 0,7 %, zatímco meziroční propad se prohloubil ze 7,9 % na 8,8 %, což skončilo pod očekáváním trhu (-6,5 %). Meziroční dynamika tržeb přešla v květnu do záporných hodnot z titulu vyšší srovnávací základny po znovuotevření ekonomiky po pandemických restrikcích v loňském roce a z titulu menší ochoty utrácet ze strany domácností následkem vyšších nákladů. Za celý letošní rok tržby již klesají o 1 %, vzhledem k nepříznivému dopadu energetické krize a inflace obecně však předpokládáme v druhé polovině letošního roku další zesílení jejich poklesu a za celý letošní rok propad 4 %. V srpnu se z reálného pohledu tržby nacházely jen nepatrně pod průměrnou úrovni předpandemického roku 2019, v nominálním vyjádření však byly o pětinu vyšší.

Maloobchodní tržby se v srpnu meziměsíčně snížily o 0,7 %, zatímco v předešlém měsíci poklesly o 1,2 %. Čísla minulého měsíce tak byla revidována směrem ke slabším hodnotám, jelikož původní pokles činil 0,6 %. Meziměsíční pokles tržeb v srpnu byl plošný a týkal se jak potravin (-1,1 % mom), tak nepotravinářského zboží (-1,1 % mom), a prodejů automobilů (-1,8 %), u pohonných hmot se tržby zvýšily o 3 %.  Z pohledu vývoje meziměsíční dynamiky tak tržby (bez aut) klesají již pátý měsíc v řadě.

Z meziročního pohledu pak propad tržeb zrychlil z červencových -7,9 % (revize z -7,2 %) na -8,8 %. Pokles byl také poměrně plošný s výjimkou farmaceutického a zdravotnického zboží. Prodeje nepotravinářského zboží meziročně poklesly o 10 %, prodeje potravin o 6,6 %. Uvedené hodnoty jsou však očištěny o vliv rozdílného počtu pracovních dní (v srpnu o jeden více než před rokem), z pohledu neočištěných čísel tržby v srpnu meziročně poklesly nepatrně méně, a to celkově o 7,6 % (po -9,2 % v červenci), u potravin o 5,8 % a nepotravinářského zboží o 8,8 %.

Také prodeje automobilů meziměsíčně poklesly a meziroční propad prodejů jen nepatrně zpomalil ze 7,5 na 7,2 %. Za celý letošní rok tržby u automobilů poklesly o 6 %.

Maloobchodní tržby tak dle dále slábnou, což je spojeno s růstem inflace a slábnoucí kupní sílou domácností. Ačkoli tak z meziročního pohledu domácnosti koupily reálně o 9 % méně, v nominálním pohledu zaplatily o 7 % více. Za celý letošní rok tržby meziročně klesají o 1 %, vzhledem k nepříznivému dopadu energetické krize a inflace obecně však předpokládáme v druhé polovině letošního roku zesílení jejich poklesu a za celý letošní rok pokles o zhruba 4 %. V srpnu se z reálného pohledu tržby nacházely 1,5 % pod úrovni průměru předpandemického roku 2019, v nominálním vyjádření však byly o pětinu vyšší.

Newsletter