Ekonomický komentář ČBA: Maloobchodní tržby v srpnu zklamaly, meziroční propad zesílil na 8,8 %

Maloobchodní tržby (bez automobilů) v srpnu z meziměsíčního pohledu poklesly o 0,7 %, zatímco meziroční propad se prohloubil ze 7,9 % na 8,8 %, což skončilo pod očekáváním trhu (-6,5 %). Meziroční dynamika tržeb přešla v květnu do záporných hodnot z titulu vyšší srovnávací základny po znovuotevření ekonomiky po pandemických restrikcích v loňském roce a z titulu menší ochoty utrácet ze strany domácností následkem vyšších nákladů. Za celý letošní rok tržby již klesají o 1 %, vzhledem k nepříznivému dopadu energetické krize a inflace obecně však předpokládáme v druhé polovině letošního roku další zesílení jejich poklesu a za celý letošní rok propad 4 %. V srpnu se z reálného pohledu tržby nacházely jen nepatrně pod průměrnou úrovni předpandemického roku 2019, v nominálním vyjádření však byly o pětinu vyšší.

Maloobchodní tržby se v srpnu meziměsíčně snížily o 0,7 %, zatímco v předešlém měsíci poklesly o 1,2 %. Čísla minulého měsíce tak byla revidována směrem ke slabším hodnotám, jelikož původní pokles činil 0,6 %. Meziměsíční pokles tržeb v srpnu byl plošný a týkal se jak potravin (-1,1 % mom), tak nepotravinářského zboží (-1,1 % mom), a prodejů automobilů (-1,8 %), u pohonných hmot se tržby zvýšily o 3 %.  Z pohledu vývoje meziměsíční dynamiky tak tržby (bez aut) klesají již pátý měsíc v řadě.

Z meziročního pohledu pak propad tržeb zrychlil z červencových -7,9 % (revize z -7,2 %) na -8,8 %. Pokles byl také poměrně plošný s výjimkou farmaceutického a zdravotnického zboží. Prodeje nepotravinářského zboží meziročně poklesly o 10 %, prodeje potravin o 6,6 %. Uvedené hodnoty jsou však očištěny o vliv rozdílného počtu pracovních dní (v srpnu o jeden více než před rokem), z pohledu neočištěných čísel tržby v srpnu meziročně poklesly nepatrně méně, a to celkově o 7,6 % (po -9,2 % v červenci), u potravin o 5,8 % a nepotravinářského zboží o 8,8 %.

Také prodeje automobilů meziměsíčně poklesly a meziroční propad prodejů jen nepatrně zpomalil ze 7,5 na 7,2 %. Za celý letošní rok tržby u automobilů poklesly o 6 %.

Maloobchodní tržby tak dle dále slábnou, což je spojeno s růstem inflace a slábnoucí kupní sílou domácností. Ačkoli tak z meziročního pohledu domácnosti koupily reálně o 9 % méně, v nominálním pohledu zaplatily o 7 % více. Za celý letošní rok tržby meziročně klesají o 1 %, vzhledem k nepříznivému dopadu energetické krize a inflace obecně však předpokládáme v druhé polovině letošního roku zesílení jejich poklesu a za celý letošní rok pokles o zhruba 4 %. V srpnu se z reálného pohledu tržby nacházely 1,5 % pod úrovni průměru předpandemického roku 2019, v nominálním vyjádření však byly o pětinu vyšší.

Newsletter