Ekonomický komentář ČBA: Mzdy ve 2. čtvrtletí rostly o 4,4 % yoy, zhruba v souladu s odhadem trhu, reálně propadly o téměř 10 %

Růst průměrné mzdy v 2. čtvrtletí letošního roku dosáhl 4,4 %, což bylo zhruba v souladu s odhadem trhu, který předpokládal růst o necelých 5 %. Vzhledem k průměrné inflaci v druhém čtvrtletí ve výši 15,8 % však reálné mzdy poklesly o výrazných 10 %. Trend propadu reálných mezd bude letos pokračovat a bude nejsilnější za poslední 3 dekády, mírně reálné mzdy pak poklesnou patrně i v příštím roce. Průměrná mzda v prvním čtvrtletí činila 40 tis. Kč, mediánová mzda pak 34,1 tis. Kč.

Meziroční srovnání vývoje průměrných mezd je stejně jako v předchozích čtvrtletích zatíženo statistickými efekty mimořádných opatření souvisejících s pandemií. Čísla tak jsou rozkolísaná, ve 2. čtvrtletí to je patrné zejména na dynamice mezd ve zdravotnictví, která meziročně propadla dvouciferným tempem z titulu vysoké srovnávací základny v loňském roce, kdy byly vyplaceny mimořádné covidové odměny. Právě meziroční propad mezd ve zdravotnictví je hlavní příčina zpomalení mzdové dynamiky ve druhém čtvrtletí na 4,4 % z 7,3 % v 1. čtvrtletí. Bez tohoto efektu by růst nominálních mezd překonal 6 %.

Nejrychleji rostly mzdy ve 2. čtvrtletí v ubytování a pohostinství, IT, naopak nejpomaleji (kromě zdravotnictví) pak vzdělávání či veřejné správě. V průběhu pandemických let však v radě odvětví mzdy klesaly a poté následkem nízké základny rychle rostly, více vypovídající tak může být srovnání s předpandemickým rokem 2019. Za poslední 3 roky tak průměrná mzda v ekonomice vzrostla o 16 %, nejrychleji pak mzdy rostly v administrativách činnostech, IT, vzdělávání, nejpomaleji pak ve finančnictví a veřejné správě.

Mzdy v druhém čtvrtletí rostly nepatrně méně než činil odhad trhu (4,8 %) či odhad poslední prognózy Ministerstva financí (5,4 %), naopak byl však silnější ve srovnání s odhadem poslední prognózy ČNB (2,7 %), které je obecně ohledně dynamiky mezd oproti konsensu více pesimistická, a to jak pro letošní (4,5 %), tak příští rok (6,2 % yoy). Průměrná inflace v druhém čtvrtletí zrychlila na 15,8 %, reálné mzdy tak poklesly o 9,8 % zatímco předchozí čtvrtletí poklesly o 3,5 %.

Poslední prognóza ČBA očekává pro letošní i příští rok růst nominálních mezd kolem 7 % s tím, že v zavilosti na dalším ekonomickém vývoji může dynamika mezd v příštím roce překvapit následkem zvýšeného tlaku ze strany odborů i tlaku na růst mezd ve veřejném sektoru. Reálné mzdy letos propadnou o zhruba 8 %, v příštím roce pak kolem 1,5 %.

Newsletter