Podíl nezaměstnaných osob (dle metodiky MPSV) v červenci mírně vzrostl na 3,5 % z červnových 3,4 %, konsensus analytiků však předpokládal vyšší nárůst na 3,6 %. Obecně bývá mírný nárůst nezaměstnanosti v červenci obvyklý a souvisí s tradičním příchodem části zaměstnanců ze školství do evidence úřadů práce a také nižší aktivitou firem v oblasti příjmení nových zaměstnanců v období dovolených. Pokud bychom však údaje sezónně očistili, podíl nezaměstnaných osob od konce minulého roku vesměs stagnuje.
Na úřadech práce bylo koncem července necelých 259 tis. uchazečů o zaměstnání, (dosažitelných 236 tis). tj. zhruba o 9 tis. více než předchozí měsíc a zhruba o 18 tis. více než před rokem. Nicméně 5,5 % uchazečů tvoří občané Ukrajiny (15,3 tis). Volný počet pracovních míst se v červenci mírně snížil o 1,1 tis. na 285,6 tis.
Navzdory tomu, že tuzemské ekonomika v letošním roce vesměs stagnuje a v loňském roce si prošla mírnou recesí se slabší ekonomická aktivita na trhu práce vesměs neprojevila. Naopak, míra nezaměstnanosti opět mírně pozitivně překvapila a poslední prognóza ČNB tak přehodnotila celkový podíl nezaměstnaných osob pro letošní rok směrem dolů z 3,7 na 3,6 %. Pro příští rok pak ČNB čeká nárůst nezaměstnanosti na 3,9 % (v dřívější prognóze 4,2 %), což je však stále historicky nízká hodnota, například v roce 2017, kdy tuzemský trh práce již vykazoval jasné známky přehřívání, činila 4,2 %. Tuzemský trh práce tak zůstává stále vyčerpaný a do jisté konzervuje současný stav tuzemské ekonomiky ve smyslu, že nízká nezaměstnanost zabraňuje výraznějším negativním dopadům ekonomického zpomalení na domácností, na druhou stranu však vyčerpaný trh práce omezuje možnosti dalšího ekonomického růstu.