Ekonomický komentář ČBA: Objem poskytnutých hypoték v únoru vzrostl, meziroční propad se zmírnil z 80 na 69 %

Banky a stavební spořitelny dle ČBA Hypomonitoru poskytly domácnostem v únoru letošního roku hypotéky v celkovém objemu 7,9 mld. Kč. Objem poskytnutých hypoték tak po lednovém 16% poklesu opět vzrostl, a to o 20 %. Ačkoli únor obvykle bývá z pohledu aktivity na hypotečním trhu oproti lednu mírně příznivější, letošní únorový nárůst byl v tomto ohledu nad rámec běžné sezónnosti. I přes uvedené zlepšení však byl únorový výsledek jen nepatrně příznivější než hodnoty z prosince minulého roku, a stále tak patří mezi ty nejslabší hodnoty za posledních 10 let. Z meziročního pohledu se začíná projevovat efekt nižší srovnávací základny z loňského roku, ačkoli první polovina roku 2022 byla z pohledu poskytnutých objemů stále velmi silná. Meziroční pokles poskytnutých hypoték se tak v únoru zmírnil na 69 % po lednových 80 %.

Objem skutečně nově poskytnutých hypoték bez refinancování v únoru dosáhl 6,5 mld. Kč po lednových 5,4 mld. Kč. Jde tak o nárůst o 1,1 mld Kč, ačkoli samotná hodnota se pohybuje jen mírně nad průměrem posledního půl roku ve výši 6,2 mld. Kč.

I přes mírné únorové zlepšení hypoteční aktivity zůstává trh utlumený a jeho dvouciferný pokles bude pokračovat i v letošním roce (do velké míry díky vysoké srovnávací základně z první poloviny minulého roku).

Úroková sazba u skutečně nově poskytnutých hypotečních úvěrů v únoru druhý měsíc v řadě mírně poklesla, a to z 5,93 na 5,9 %Tržní úrokové sazby jsou v souvislosti s nejistotami ve světové a domácí ekonomice v posledním období velmi rozkolísané a poměrně často mění svůj směr. V letošním roce jsou v průměru jen nepatrně nižší, než byly v posledních měsících minulého roku, což odpovídá i mírnému poklesu hypotečních sazeb. Obecně pak platí, že finanční trhy v současnosti předpokládají, že úrokové sazby budou klesat jen velmi pozvolna (očekávání trhu ohledně 5leté sazby IRS za 2 roky je ve výši 4 % oproti současné hodnotě mírně pod 5 %), což naznačuje, že i případný pokles hypotečních sazeb bude v následujícím období jen velmi mírný.

Newsletter