Ekonomický komentář ČBA: Podíl nezaměstnaných osob v červnu poklesl na 3,1 % a mírně překonal odhad trhu

Podíl nezaměstnaných osob (dle metodiky MPSV) v červnu poklesl na 3,1 % z květnových 3,2 %, což nepatrně překonalo odhad analytiků předpokládající stagnaci. Trh práce tak navzdory zvýšeným ekonomickým nejistotám pokračuje v relativně příznivém vývoji, kdy během letních měsíců tradičně díky sezónním pracím míra nezaměstnanosti klesá (graf 1). Podíl nezaměstnaných osob je tak nejnižší od března 2020, než začal trh práce ovlivňovat příchod pandemie.

Na úřadech práce tak bylo koncem června 231,3 tis. uchazečů o zaměstnání, tj. o 4,2 tis. méně než v květnu a o 42 tis. méně než před rokem. Počet volných pracovních míst zaznamenal sice v červnu poměrně silný pokles o téměř 18 tis., což představuje nejvýraznější propad od září 2020, stále je však na úřadech evidováno přes 319 tis. volných míst, tj. o 111 tis. více, než činí počet dosažitelných uchazečů o zaměstnání. Nicméně toto číslo samotné přináší řadu nejistot, jak například uvedl nedávno ve své analýze Český statistický úřad<https://www.czso.cz/documents/10180/187073707/csu_tk_mzdy_a_trh_prace.pdf/>. Dle jeho šetření bylo v 1. čtvrtletí letošního roku necelých 94 tis. volných pracovních míst oproti 359 tis. uvedeným na Úřadu práce. Statistici chtějí z ÚP tuto nesrovnalost dále řešit, což by mělo přinést realističtější hodnoty o počtech volných míst na tuzemském trhu práce.

Podíl nezaměstnaných osob se tak v posledních měsících nachází jen nepatrně nad úrovni roku 2018. Meziměsíční pokles počtu nezaměstnaných v průběhu letních měsíců je však letos mírně slabší, ne tomu bylo v předcovidových letech 2018-2019 (graf 3), což naznačuje, že trh práce nesměřuje ke stavu před příchodem pandemie. To však patrně souvisí i se strukturálními změnami na trhu práce z titulu pandemie. Obecně se však na míru ekonomické nejistoty trh práce letos vyvíjí stále příznivě, ačkoli poslední indikátor PMI z průmyslu za červen již potvrdil snižování zaměstnanosti.

Otázkou zůstává, do jaké míry jej naruší očekávané zpomalování ekonomiky v druhé polovině letošního roku. Poslední prognóza ČNB čeká průměrný podíl nezaměstnaných osob v letošním roce na 3,8 %, tj. stejné hodnotě jako loni, což by znamenalo v druhé polovině roku růst nezaměstnanosti nad 4 %. Prozatím však číslo směřuje pod 3,5 %, což je jen nepatrně vyšší hodnota, než byla v roce 2018 (graf 4).

Newsletter