Dolar smazal část svých zisků, obchoduje se zpět nad 1,0940 EURUSD. Koruna se drží nad 23,10 za dolar a nad 25,30 za euro.

Ekonomický komentář ČBA: Podíl nezaměstnaných osob v srpnu stagnoval dle očekávání na 3,8 %

Podíl nezaměstnaných osob (dle metodiky MPSV) v srpnu stagnoval na 3,8 %, což bylo v souladu s odhadem analytiků. Bez zaokrouhlení pak mírně vzrostl z 3,77 na 3,82 %. Tradičně nezaměstnanost v srpnu setrvává po červencovém nárůstu na mírně vyšší úrovni, což jde na vrub menší aktivitě firem při najímání, ale také krátkodobým růstem nezaměstnaných, kteří se do evidence dostali v souvislosti s koncem školního roku a s jeho začátkem z evidence opět odchází. V průběhu léta se do evidence úřadů práce dostávají také více absolventi. Růst červencové nezaměstnanosti a srpnová stagnace je tak běžný sezónní jev a letošní nárůst se tak neliší od vývoje předešlých let. Podíl nezaměstnaných osob očištěný o sezónní vlivy tak v srpnu stagnoval, nicméně od konce minulého roku setrvale mírně roste.

Počet uchazečů o zaměstnání se v srpnu zvýšil jen mírně o 3,3 tis. a dosáhl 286 tis., nejvyšší nárůst nastal v Moravskoslezském kraji o 0,6 tis., naopak počet volných pracovních míst o 1,2 tis. vzrostl a dosáhl 263 tis. Z pohledu sezonně očištěných čísel počet uchazečů meziměsíčně vzrostl o 0,2 %, což je nejnižší meziměsíční nárůst v letošním roce, a počet volných pracovních míst se snížil o 0,5 %, což patří rovněž mezi ty nižší meziměsíční poklesly v letošním roce. Srpnové a červencové údaje z trhu práce tak přináší mírně pozitivní signály, že se ochlazování trhu práce pozorované od konce minulého roku nepatrně zmírňuje.

Tuzemský trh práce je sice nadále ve stavu, kdy řada zaměstnavatelů má problém najít vhodné zaměstnance, nicméně dle šetření ČSÚ se obecně nedostatek zaměstnanců stává menší bariérou dalšího růstu firem. Dle předstihových indikátorů ČSÚ plánují v příštích měsících zaměstnanost snižovat firmy v průmyslu (zejména mimo automotive), ve službách (zejména finanční část služeb), i ve stavebnictví, naopak v maloobchodu by měla zaměstnanost stagnovat. Tuzemský trh práce tak zaznamenal v posledních čtvrtletích mírné ochlazení, které se však v posledních měsících zmírňuje. Současná prognóza ČBA očekává nárůst podílu nezaměstnaných osob v letošním roce na 3,8 % a stagnaci na této úrovni i v příštím roce, ČNB pak předpokládá v roce 2025 a 26 nepatrný růst na 3,9 a 4 %). To jsou obecně stále nízké hodnoty pod úrovni roku 2017, kdy tuzemský trh práce již začal čelit známkám přehřívání.

Newsletter