Ekonomický komentář ČBA: Průmysl v lednu zaostal za očekáváním, meziměsíčně propadl o 2,3 % a meziročně jen stagnoval

Průmyslová produkce v lednu na rozdíl od prosince zaostala za očekáváním, když meziměsíčně poklesla o 2,3 % po silném 2,8% růstu v prosinci, a z meziročního pohledu pouze stagnovala, zatímco konsensus analytiků dle Reuters čekal růst o 2 %. Za poklesem průmyslu v lednu stál zejména 12% meziměsíční pokles ve výrobě automobilů. Z meziročního pohledu výroba automobilů rostla o 6 %, bez ní by průmysl setrval v poklesu i z meziročního pohledu. Za celý rok 2023 průmysl poklesl o 0,4 %, nebýt však dvouciferného růstu v automobilovém sektoru, propadl by o zhruba 3 %. Pro letošní rok konsensus ekonomů  prozatím čeká jeho růst kolem 1,5 %.

Lednová čísla z průmyslu potvrdila, že pozitivní překvapení z prosince (růst o 2,8 % mom) je nutné brát s rezervou.  V lednu tak průmysl naopak o 2,3 % poklesl. Hlavní příčina poklesu byla výroba automobilů, která se meziměsíčně snížila o téměř 12 %, naopak v prosinci vzrostla o 10 % a patřila mezi tahouny prosincové průmyslové výroby. Z meziročního pohledu jsou čísla méně volatilní a výroba automobilů zpomalila svůj meziroční růst z prosincových 12 % na lednových 6 %. I s tímto mírnějším růstem patřil automotive mezi odvětví, které nejvíce přispělo k meziročnímu růstu průmyslu (1,2 p.b.). Opačným směrem pak působila výroba strojů a zařízení, které se meziročně snížila o 11 % (příspěvek -0,9 pb). Celkově k poklesu průmyslu přispěla i těžba a dobývání (-22% yoy, -0,4 pb.), samotný zpracovatelský průmysl tak rostl meziročně o 0,8 %.

Nové zakázky opět meziročně poklesly o zhruba 3 %, a to jek domácí, tak zahraniční, kde působila i vyšší srovnávací základna u automobilů. Zároveň jde o hodnotu v běžných cenách neočištěnou o inflaci, reálný pokles je pak citelnější.

V zahraničí byl lednový vývoj průmyslu smíšený, v eurozóně poklesl meziměsíčně o 3 % (-6,7 % yoy), do velké míry však dílem Irska, bez něj by činil pokles kolem 1 %, naopak v Německu překvapil pozitivně a meziměsíčně rostl o 1 %, a to i po vyjmutí stavebnictví a energií. Méně pozitivní v tomto ohledu však je skutečnost, že výroby automobilů silně poklesal a také nové zakázky zaostaly výrazně za očekáváním (-11 % mom, -6,2 yoy).

Za celý rok 2023 tuzemský průmysl poklesl o 0,4 %, zatímco v roce 2022 rostl o 2,1 % (před revizí 2,5 %, ČSÚ s lednovými údaji revidoval i historickou časovou řadu). Nejvíce průmysl táhla výroba automobilů, která se loni zvýšila o téměř 17 % a bez tohoto pozitivního vlivu by tuzemský průmysl loni propadl o 3 %.

Letošní vyhlídky se dle posledního konsensu postupně přehodnocují směrem ke slabšímu růstu a nyní se předpokládá jen mírný růst kolem 1,5 %, a to i proto, že automotive nebude moci přispět k růstu takovým dílem jako loni. Některé předstihové indikátory sice naznačují určitou naději, že se i situace v zahraničí začíná postupně odrážet od svého dna, nicméně prozatím je ještě brzy přicházející čísla hodnotit více optimisticky, což potvrzuje i heterogenní vývoj napříč eurozónou a slabý vývoj nových zakázek.

Newsletter