Ekonomický komentář ČBA: Průmysl v listopadu nabral dech, oproti říjnu vzrostl o 5 % a z meziročního pohledu již mírně roste (+1,6 %)

Po zářijovém a říjnovém poklesu se tuzemský průmysl v listopadu výrazně zotavil díky zlepšení situace s nedostatkem komponent zejména v automobilové výrobě. Průmyslová výroba tak meziměsíčně vzrostla o 5 %, meziročně pak o 1,6 %, zatímco v říjnu činil její meziroční propad 5 %, v září 4 %. Bez očištění o jeden pracovní den navíc pak činil listopadový meziroční růst 4,5 %. Celkově tak listopadový výsledek průmyslu příznivě překvapil a dopadl lépe, než činil konsensus na trhu (1,6 % yoy oproti -0,6 % yoy). Průměrný růst tuzemského průmyslu od začátku roku 2021 do listopadu 2021 činí 7,2 %.

Průmyslová výroba v listopadu meziměsíčně citelně vzrostla o 4,9 %, což představuje nejvyšší meziměsíční dynamiku od poloviny roku 2020, kdy se výroba rozjížděla po pandemických uzávěrkách. Výraznou měrou tomu přispěla výroba automobilů, která oproti říjnu vzrostla o čtvrtinu. Zde se projevilo obnovení výroby po zlepšení situace s nedostatky potřebných dílů. I přesto však výroba automobilů zůstává v meziročním vyjádření mírně v záporu (-7 % yoy; -3,4 bez očištění), v předešlých měsících však meziročně klesala přes 30 %. S výjimkou automotive se pak všechny nejvýznamnější segmenty zpracovatelského průmyslu v listopadu dostaly do meziročního růstu.

Nové zakázky v listopadu pak výrazně zrychlily dvouciferným tempem (11,7 %), a to jak ty zahraniční, tak domácí. Růst byl však tažen zejména odvětvím kovů, kovových výrobků či chemických přípravků, nikoli automobilovým sektorem. Zde se sice oproti předchozím měsícům nové zakázky také zotavily, ale méně citelně, a ty domácí dále meziročně klesají.

Tuzemský průmysl tak v listopadu příznivě překvapil, což bylo dáno zejména obnovením výroby v automotive, ale i ostatní odvětví si vedly příznivě. Naopak ten německý průmysl v listopadu zklamal a zaostal za očekáváním trhu, který předpokládal meziměsíční růst o 1 %, zatímco výroba mírně poklesla. Zklamání však šlo zejména na vrub propadu výroby energie (-4,4 % mom) zatímco samotný zpracovatelský průmysl také mírně vzrostl. Stejně tak nové průmyslové zakázky po říjnovém výrazném propadu (-5,8 % mom) vzrostly o necelá 4 %, což také přináší více optimismu.

Problémy průmyslu týkající se nedostatku dílů či problémů v subdodavatelských vztazích  sice nekončí, ale již prosincové předstihové indikátory naznačily, že se situace postupně zlepšila, což bylo patrné nejen v šetření mezi německými, ale i tuzemskými firmami v průmyslu. To nejhorší z pohledu problémů v dodavatelských vztazích by tak měl mít dle dosavadních ukazatelů tuzemský průmysl již za sebou.

Newsletter