Podíl nezaměstnaných osob (dle metodiky MPSV) v říjnu mírně poklesl na 3,5 % po zářijových 3,6 %, což mírně pozitivně překvapilo odhad analytiků očekávající stagnaci. Obecně v říjnu nezaměstnanost mírně klesá a její snížení je tak v souladu s běžnou sezónností, letošní říjnový pokles je však silnější, než by odpovídalo vývoji v předešlých měsících. To lze však do velké míry přičíst letošnímu teplejšímu počasí. Z pohledu sezónně očištěných hodnot podíl nezaměstnaných osob od konce minulého roku vesměs stagnuje na úrovni 3,6 %.
Navzdory tomu, že tuzemské ekonomika v letošním roce vesměs stagnuje a ve třetím čtvrtletí zaznamenala pokles se slabší ekonomická aktivita prozatím na trhu práce vesměs neprojevila. Poslední prognóza ČNB očekává podíl nezaměstnaných osob pro letošní rok ve výši 3,6 %, pro příští rok pak nárůst nezaměstnanosti na 4,1 % (v dřívější prognóze 3,9 %), což je však z pohledu poledních let stále nízká hodnota (v roce 2017 činila 4,2 %).
Tržby ve vybraných službách v září příznivě překvapily, když meziměsíčně vzrostly o 0,4 % (průměr letošního roku -0,3 % mom), meziroční propad se tak zmírnil z 5,4 na 4,2 %, ačkoli pokračuje již 7. měsíc v řadě. V nominálním vyjádření byly tržby meziročně vyšší o 2,2 %.
Navzdory zářijovému růstu se však tržby za celé 3. čtvrtletí reálně snížily o 1,2 % vzhledem ke slabším letním měsícům a zářijový nárůst může být určitou korekcí předešlých měsíců, jelikož meziměsíční růst byl nejsilnější v těch odvětvích, která zaznamenala během srpna nejvyšší propad – zejména doprava a skladování, která má v rámci služeb nejvyšší váhu téměř 30 %.
Obecně však zůstává situace v rámci služeb velmi různorodá, zatímco některé činnosti letos rostou meziročně dvouciferným tempem jako cestovní agentury, jiné dvouciferným tempem klesají, například skladování, IT, profesní činnosti. Celkově tržby ve službách zůstávají 1,5 % pod průměrnou úrovní předpandemického roku 2019, v nominálním vyjádření jsou však o 17,5 % vyšší.