Ekonomický komentář ČBA: Srpnový průmysl sice nepatrně meziměsíčně vzrostl, meziroční propad však pokračoval

Srpnová průmyslová produkce pokračovala v meziročním poklesu, a to o 1,7 % po červencových -2,8 %, meziměsíčně pak nepatrně vzrostla o 0,2 % po silném červencovém propadu o 2,6 %. Srpnový výsledek dopadl sice nad očekávání analytiků (-2,8 % yoy), stále však naznačuje slábnoucí výkon tuzemského průmyslu a ne příliš pozitivní vyhlídky s ohledem na slábnoucí nové zakázky a pokračující pokles průmyslu v Německu. Za celý letošní rok tak bude tuzemský průmysl přinejlepším stagnovat a poslední čísla naznačují i možnost mírného celoročního poklesu.

Stejně jako v předešlých měsících táhla průmysl dolů výroba elektřiny s negativním příspěvkem k růstu ve výši -1 p.b.. Naopak nejvíce k růstu přispívala výroba automobilů (+1 p.b.), zde však produkce meziměsíčně poklesla o výrazných 9 % a meziroční růst tak poprvé po více než roce nedosahoval silných dvouciferných hodnota. V červenci a srpnu tak doposud pozitivní vliv automotive patrný od začátku roku již nestačil převážit pokles ostatních průmyslových odvětví a průmysl se dostal do červených čísel.

Nové zakázky meziročně poklesly o 4 %, což bylo taženo jak domácími (-5,5), tak zahraničními zakázkami (-3,4 %). Jde zároveň o hodnoty v nominálním vyjádření, tj. bez vlivu růstu cen, což reálný propad zesiluje.

Letní měsíce sice bývají rozkolísané z titulu celozávodních dovolených, nicméně i z pohledu na průměrné hodnoty za červenec a srpen je patrné, že tuzemský průmysl slábne. To naznačují nové zakázky, které již čtvrtý měsíc řadě klesají. Zároveň německý průmysl v srpnu zaznamenal čtvrtý meziměsíční propad, což dále dokresluje slábnoucí zahraniční poptávku. Tuzemský průmysl tak prochází recesí, pouze v dřívějších měsících bylo celkové číslo pozitivně ovlivněno silným růstem výroby automobilů a nízkou srovnávací základnou z loňska. Za celý letošní rok však bude tuzemský průmysl přinejlepším stagnovat, přitom poslední čísla spíše naznačují, že by mohl i mírně poklesnout. Loni rostl o 2,5 %.

Newsletter