Koruna oslabuje jako jediná z regionu. Obchoduje se těsně pod 24,70 za euro. Dolar proti euru postupně smazává dnešní ztráty. Kurz testuje hranici 0,9600 EURUSD.

Ekonomický komentář ČBA: Zpřesněný vývoj HDP za 3Q byl mírně lepší než naznačoval prvotní odhad

Dle zpřesněného odhadu tuzemská ekonomika ve třetím čtvrtletí meziročně vzrostla o 3,1 % (1,5 % qoq). Čísla jsou tak nepatrně vyšší, než naznačovaly první předběžné hodnoty zveřejněné statistiky před měsícem (2,8 % yoy, 1,4 % qoq). Stále však zaostaly za původními odhady, zejména vlivem slabého zahraničního obchodu, který poklesl následkem výpadků průmyslové výroby. Vzhledem k nepříznivému pandemickému vývoji, pokračující energetické krizi a zvýšené nejistotě spojené s novými mutacemi koronaviru ekonomika v posledním čtvrtletí opět mezičtvrtletně poklesne. Celoroční růst HDP se tak bude letos pohybovat kolem 2,5 %.

Struktura růstu HDP potvrdila, že největší brzdou růstu byl ve 3Q zahraniční obchod. Vývoz propadl nad očekávání o 6 % qoq (-2,3 % yoy) a čistý vývoz tak citelně brzdil ekonomiku, což souviselo s výpadky ve výrobě průmyslu. Jeho přidaná hodnota ve třetím čtvrtletí mezičtvrtletně poklesla o 3 %. Také fixní investice ve třetím čtvrtletí zklamaly a o 3 % poklesly a po zahraničním obchodu patřily mezi další faktory podvazující růst ekonomiky, což však bylo kompenzováno hromaděním zásob. Celkové investice i se zásobami tak výrazně rostly. Solidně vzrostla také spotřeba vlády a domácností, která k růstu přispěla nejvýznamněji, ač oproti druhém čtvrtletí dynamika mírně zvolnila (viz graf 1). Nejrychleji rostla spotřeba služeb (8 % yoy oproti 8,9 % yoy v 2Q 21).

Slabý vývoz a výkon průmyslu ve třetím čtvrtletí není až tak překvapující vzhledem k výpadkům výroby následkem nedostatku komponent. Obecně však spotřeba vlády i domácností rostla nad očekávání odhadů centrální banky (viz tabulka), což by byla pozitivní zpráva. Výhled do konce roku však příliš optimismu nepřináší. Přetrvávající problémy v subdodavatelských řetězcích a skokový růst energií doplnil i nepříznivý pandemický vývoj. Tuzemská ekonomika v posledním čtvrtletí tak opět poklesne. Z meziročního pohledu by si měla zachovat mírný růst z důvodu slabé srovnávací základny z minulého roku, kdy ekonomika čelila silnějším lockdownům.

Za celý letošní rok se tak bude nakonec růst ekonomiky pohybovat jen kolem 2,5 %, zatímco ještě v polovině roku se pohyboval konsensus kolem 3,5 %. Také výhled na začátek příštího roku se horší a s tím i celoroční růst ekonomiky v roce 2022, který by se mohl pohybovat kolem 3 %. Dosažení předpandemické úrovně růstu HDP se tak tímto oddaluje až na konec příštího roku.

Newsletter