Jihoafrická republika v letošním prvním čtvrtletí spadla poprvé za osm let do recese. Její hrubý domácí produkt vykázal čtvrtletní pokles o 0,7 procenta, zejména v důsledku slabých výsledků obchodu a zpracovatelského sektoru. Oznámil to dnes tamní statistický úřad.
Jak uvedl server BBC, jihoafrická ekonomika poprvé od roku 2009 zaznamenala propad dvě čtvrtletí po sobě, v posledních třech měsících 2016 se snížila o 0,3 procenta.
Tyto výsledky jsou v ostrém kontrastu s očekáváním analytiků, kteří předpovídali vzestup o 0,9 procenta. V reakci na zprávu se kurz jihoafrického randu na měnovém trhu propadl o jedno procento.
V meziročním přepočtu se HDP v prvním čtvrtletí podle sezónně neupravených údajů zvýšil o 0,1 procenta, zatímco v předchozím čtvrtletí se o 0,7 procenta snížil. Největším viníkem propadu je obchod, který v prvním čtvrtletí spadl o 5,9 procenta, následuje zpracovatelský sektor s poklesem 3,7 procenta. Naopak růst vykázalo zemědělství a důlní průmysl, uvedla agentura AP. Nezaměstnanost v zemi se pohybuje kolem 27,7 procenta.
Třetí největší ekonomika afrického kontinentu se ocitla pod tlakem poté, co se prezident Jacob Zuma v březnu v rámci širších změn ve vládě zbavil svého oponenta, respektovaného ministra financí Pravina Gordhana. Ratingové agentury Fitch a Standard & Poor‘s kvůli tomu snížily své hodnocení JAR na na neinvestiční stupeň.