Uhelná elektrárna na jihu země se úspěšně účastnila již dvou aukcí pro kapacitní trhy, které zatím proběhly. Na stabilizaci energetické sítě tak od roku 2021 přislíbila kapacitu 120 MW po dobu šesti let. Kromě toho ČEZ uspěl v žádosti o prémiové výkupní ceny pro své dvě malé vodní elektrárny Skawinku a Borek Szlachecki.
V obou aukcích, kterých se Skawina účastnila, nabízela k dispozici kapacitu 120 MW. V první aukci činí konečná cena 240,32 zlotých (1 442 Kč) za kW a rok. Ve druhé aukci výsledná cena skončila na 198 zlotých (1 188 Kč) za kW a rok. Skawina stejnou kapacitu zajistí pro pětileté období (2022-2026). Dohromady tak v průběhu šesti let elektrárna obdrží dodatečný příjem ve výši několika set milionů korun. Musí ale investovat do modernizace a ekologizace.
„Elektrárna CEZ Skawina je vůbec prvním zdrojem z portfolia Skupiny ČEZ, který se aukce v rámci kapacitních trhů zúčastnil. Získané zkušenosti využijeme v dalších plánovaných aukcích v Polsku. Mohou se nám ale hodit i v České republice, kde se o zavedení nějaké formy kapacitních mechanismů rovněž začíná uvažovat,“ uvádí ředitel divize výroba Skupiny ČEZ Ladislav Štěpánek.
„V současnosti probíhá v elektrárně CEZ Skawina program denitrifikace, neboli DeNOx, s termínem dokončení v roce 2020. V minulosti již elektrárna prošla komplexním odsířením, bude tedy splňovat veškeré emisní limity,“ uvádí generální ředitel CEZ Skawina Martin Hančar.
Pro Polsko jsou letošní aukce na dodávky stabilizující elektrické energie rovněž premiérou. Tamní operátor naplánoval hned tři v průběhu dvou měsíců, v dalších letech by již podle plánů měly probíhat vždy jen jednou ročně. Aukce zdůvodnil operátor potřebou udržet stabilitu a spolehlivost energetického systému a motivovat majitele zdrojů k investicím do modernizace stávajících i výstavby nových kapacit.
Prémiové výkupní ceny pro malé vody
Také na poli malých vodních elektráren slaví ČEZ v Polsku úspěchy. Získal pro své elektrárny Skawinka a Borek Szlachecki tzv. prémiový feed-in-tarif (FIPT), který se na základě novely zákona o podpoře obnovitelných zdrojů zavádí jako doplňková forma podpory k aukcím. Na období 15 let poskytuje FIPT těmto zdrojům podporu ve výši 90 % referenční ceny z aukce, ale bez aukčních závazků a podmínek. Malá vodní elektrárna Borek Szlachecki (0,76 MW) začne tuto podporu odebírat již od příštího roku. ČEZ zároveň začal s výstavbou elektrárny Skawinka II (0,92 MW), tak aby výhodné výkupní ceny mohla začít čerpat od roku 2021.
Forma polského kapacitního trhu se zásadním způsobem liší od mechanismu strategické rezervy využívané v Německu. Elektrárny v aukci nabízejí svou kapacitu, přislíbený výkon pak pouze musí být na vyzvání operátora trhu v systému v daném období k dispozici, elektrárna ale běžně vyrábí a prodává na trhu (musí tedy splňovat veškeré platné emisní limity). Oproti tomu, elektrárny v režimu strategické rezervy nesmí dodávat na běžný velkoobchodní trh a pouze drží výrobní kapacitu pro případ, že jsou vyčerpány všechny ostatní možnosti (včetně dovozu) pro udržení bezpečného provozu sítě.