Sněmovna dnes po víc než čtyřhodinové debatě propustila do třetího čtení vládní návrh na zavedení elektronické evidence tržeb. Nad návrhem se ještě jednou sejde rozpočtový výbor, aby posoudil vznesené pozměňovací návrhy, pak teprve přijde na řadu závěrečné schvalování. Pravicová opozice, která návrh ostře kritizuje, ho chce zablokovat. Pomocí obstrukcí hodlá postupovat tak, aby zákon schválen nebyl.
Druhé čtení návrhu zahájili poslanci v září, přerušili ho a dokončili až dnes. Rozpravu opět provázely spory mezi pravicí a vládní koalicí. Místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek označil systém za „balkánskou kravinu“ v narážce na to, že ministr financí Andrej Babiš (ANO) se při jeho tvorbě inspiroval v Chorvatsku.
Babiš naopak argumentoval tím, že chorvatský model je nejmodernější a nejekonomičtější, protože Chorvatsko k němu přistoupilo až v nedávné době. Tvrdil také v reakci na výtky pravice, že systém se nedá obejít a nebude shromažďovat citlivé údaje od poplatníků. Finanční správa podle něj neuvidí žádná data o spotřebě obyvatel, a nebude je tedy moci ani zneužít.
Podle předsedy ODS Petra Fialy je systém mimo jiné zbytečný a zatěžuje i poctivé podnikatele. Stát také podle něj získá cenné informace, které se dají zneužít. Slíbil, že jeho strana udělá vše pro to, aby Sněmovna takový zákon nepřijala.
Evidence tržeb má omezit šedou ekonomiku a zamezit daňovým únikům. Podle Babiše má také narovnat podmínky mezi podnikateli, kteří platí daně, a těmi, kteří je neplatí. Do státní pokladny by mohla podle dosavadních vládních odhadů přinést až 12 miliard korun ročně. Prodejci, na něž tato povinnost dopadne, budou odesílat údaje do centrální databáze, a to buď bezprostředně, nebo v některých případech do pěti dnů.
Doprovodné zákony k návrhu snižují sazby DPH za stravovací služby z 21 na 15 procent a zavádějí jednorázovou slevu 5000 korun pro všechny poplatníky daně z příjmů fyzických osob, kterým v daném roce vznikla povinnost evidovat tržby. Poslanec František Adámek (ČSSD) dnes navrhl, aby stravovací služby spadaly dokonce do desetiprocentní sazby DPH, kam nyní spadají například knihy nebo léky.
Sněmovní rozpočtový výbor doporučil odložit účinnost zákona až na sedm měsíců od vyhlášení zákona ve sbírce. Evidence tržeb by tak měla začít fungovat až od poloviny příštího roku. Dosud se předpokládal duben.
Další návrhy vznesli poslanci. Například Ludvík Hovorka (KDU-ČSL) chce, aby se evidence tržeb vztahovala i na loterijní firmy. Jeho stranický kolega Jaroslav Klaška požaduje kromě jiného, aby řemeslníci museli evidovat tržby až rok a půl po účinnosti zákona. Vladislav Vilímec (ODS) navrhl mimo jiné, aby hostinští a ubytovatelé začali evidovat tržby až po dvou letech od nabytí účinnosti zákona. Úsvit – Národní koalice chce odsunout účinnost zákona na rok 2017 a chce ho upravit tak, aby se evidence tržeb týkala pouze poplatníků daně z přidané hodnoty.