Energetika láká, o infocentra, virtuální prohlídky a elektrárny ČEZ byl v roce 2023 opět rekordní zájem

Elektrárny ČEZ navštívilo v roce 2023 rekordních 280 998 lidí, a to reálně i virtuálně prostřednictvím unikátních virtuálních prohlídek. Ve srovnání s rokem 2022 je to o téměř 14 procent více. Tahounem růstu byly fyzické prohlídky infocenter a elektráren, loni tuto možnost dostat se do světa energetiky využilo 246 458 návštěvníků. Virtuální prohlídky vybraných bezemisních zdrojů potvrdily vysoký zájem z předchozích let a přivítaly přes 34 500 návštěvníků. Nejvyšší zájem byl mezi studenty, rodinami s dětmi a nadšenci do techniky o obě jaderné elektrárny Temelín a Dukovany a tradičně o přečerpávací elektrárnu Dlouhé stráně.

Mezi největší lákadla při návštěvě infocenter jaderných elektráren patří ReakTour. Jde o hromadnou prohlídku nejstřeženějších prostor jaderné elektrárny ve speciálních brýlích pro virtuální realitu. Návštěvníky zavede třeba k reaktoru, do chladicí věže nebo na blokovou dozornu, odkud se elektrárna řídí. Obě jaderné elektrárny navštívilo v loňském roce fyzicky téměř 87 000 lidí.

„Mezi nejnavštěvovanější elektrárny Skupiny ČEZ patří vedle obou jaderek také největší česká přečerpávací elektrárna Dlouhé stráně, malá vodní elektrárna Hučák v Hradci Králové, vodní elektrárna Dalešice nebo elektrárna Ledvice na Teplicku. Oblíbené jsou ale i další provozy ČEZ, včetně těch, které zpřístupňujeme jen výjimečně, například Lipno nebo Les Království,“ říká vedoucí útvaru informační centra a vzdělávání Skupiny ČEZ Kateřina Bartůšková.

Na podzim 2023 odstartovala už čtvrtá sezona unikátních on-line prohlídek Virtuálně v elektrárně, která poutavým způsobem ukazuje a vysvětluje fungování jaderných elektráren Dukovany a Temelín, obnovitelných zdrojů, distribuční soustavy a jako novinku současné čtvrté sezony také největší přečerpávací elektrárny Dlouhé stráně. Virtuální prohlídky původně vznikly jako jednorázová náhrada za zrušené živé exkurze do elektráren, které znemožnila protipandemická opatření, nyní jsou oblíbenou součástí vzdělávání žáků a studentů základních a středních škol.

Lidé díky Virtuálně v elektrárně dostávají šanci přijít téměř jako naživo až do nejstřeženějších míst, která jsou běžně nepřístupná i při standardní prohlídce. Otevře se jim reaktorový sál jaderné elektrárny při výměně paliva, vystoupají až na vrchol větrné elektrárny desítky metrů nad zemí nebo projdou vypuštěným přivaděčem k vodní turbíně. Prohlídky pokračují i v letošním roce.

„Aktuální ročník Virtuálně v elektrárně probíhá pod záštitou Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy. Jde o unikátní projekt, kdy jednoduchou a poutavou formou vysvětlujeme princip fungování elektráren a dalších energetických zařízení. Jde o důležitou součást školního vzdělávání a utváření zájmu studentů o energetiku, což nám do budoucna může pomoci získat potřebné odborníky na pozici zaměstnanců Skupiny ČEZ,“ říká Kateřina Bartůšková.

Svět energie mohou zájemci probádat celkem v devíti infocentrech Skupiny ČEZ napříč celou republikou, vzácně se k nim přidávají možnosti návštěv dalších zajímavých energetických provozů, například vodní elektrárny Lipno. Každé infocentrum je místem nabitým nezapomenutelnými zážitky, na výlet lze vyrazit do infocentra jaderných elektráren Temelín a Dukovany, přečerpávací elektrárny Dlouhé Stráně, malých vodních elektráren Hučák nebo Vydra a Čeňkova pila. Navštívit lze také hnědouhelnou elektrárnu Ledvice nebo vodní elektrárny Dalešice, Štěchovice a Orlík. Více informací i možnost registrace na prohlídky najdete na webu https://www.cez.cz/infocentra.

Newsletter