Dolar smazal malou část svých zisků, pohybuje se kolem úrovně 1,0980 EURUSD. Měny regionu se stále obchodují na slabších úrovních. Koruna nad 25,35 za euro a nad 23,05 za dolar.

Estonsko je pro pokračování obchodních rozhovorů EU s USA

Estonský premiér Taavi Rõivas se dnes vyslovil pro pokračování rozhovorů o volném obchodu mezi Evropskou unií a Spojenými státy. Informovala o tom agentura DPA. Francie v úterý uvedla, že hodlá tento měsíc požádat Evropskou komisi o přerušení těchto jednání.

„Můžeme hodně ztratit, pokud se rozhovory zastaví,“ řekl Rõivas. „Tato obchodní jednání jsou nyní jistě komplikovanější než před třemi lety. Jsem ale přesvědčen, že je tu zájem pokračovat a dokončit je,“ dodal. Podle jeho názoru nelze říct, že rozhovory již zkrachovaly.

Rõivas chce příští týden o jednáních hovořit s evropskou komisařkou pro obchod Cecilou Malmströmovou, která by měla 9. září navštívit Estonsko, napsala agentura DPA.

Plánovaná dohoda s názvem Transatlantické obchodní a investiční partnerství (TTIP) by měla odstranit některé zbývající překážky v obchodních vztazích mezi EU a USA a vytvořit největší zónu volného obchodu na světě.

Debatu o osudu rozhovorů rozvířilo nedělní prohlášení německého vicekancléře a ministra hospodářství Sigmara Gabriela, podle kterého jednání o dohodě v podstatě zkrachovala, jen si to nikdo nechce přiznat. Mluvčí kancléřky Angely Merkelové ale v pondělí vicekancléřova slova odmítl a podpořil pokračování rozhovorů.

Státní tajemník pro zahraniční obchod na francouzském ministerstvu zahraničí Matthias Fekl nicméně v úterý prohlásil, že jednání trpí nevyvážeností ve prospěch americké strany. „Američané nedávají nic, nebo jen drobky (…), takto by se mezi spojenci vyjednávat nemělo,“ uvedl. „Tato jednání je třeba jasně a definitivně zastavit, aby se začalo znovu a na dobrých základech,“ dodal. Tento postoj pak podpořil rovněž rakouský vicekancléř a ministr hospodářství Reinhold Mitterlehner.

Zastánci TTIP tvrdí, že dohoda oběma stranám přinese zrychlení hospodářského růstu. Podle odpůrců by však deregulace obchodu měla negativní dopady kupříkladu na pravidla EU v oblasti bezpečnosti potravin či ochrany životního prostředí, panují rovněž obavy ze zhoršení pracovních podmínek.

Newsletter