EU: Ukrajina je klíčová tranzitní země pro dodávky plynu v zimě

Evropská unie pokládá Ukrajinu za tranzitní zemi s klíčovým významem pro nepřerušené dodávky plynu do Evropy v letošní zimě. Význam země jako strategického partnera EU v energetice zdůrazní podpis příslušného memoranda o porozumění na summitu EU-Ukrajina tento čtvrtek v Bruselu. Novinářům to dnes řekli vysocí unijní činitelé obeznámení s přípravou schůzky.

Evropská unie na summitu ocení ukrajinské reformy v energetice, které podle unie kromě jiného pomohly snížit ukrajinskou závislost na dovozu ruského plynu. Dosud se vztahy EU a Ukrajiny v energetice řídí memorandem z roku 2005, nový materiál by měl rozšířit spolupráci také například v oblastech jako je věda a výzkum, obnovitelné zdroje či snaha o nízkouhlíkovou energetiku.

Evropská komise a její místopředseda pro energetickou unii Maroš Šefčovič budou, stejně jako v minulosti, hrát roli při sjednávání „zimního balíčku“ mezi oběma zeměmi, rozdělenými konfliktem na východě Ukrajiny.

Ruský Gazprom se naopak snaží ukrajinské tranzitní trasy do Evropy obcházet. Uvažuje například o zvýšení kapacity plynovodu Nord Stream, kterým proudí plyn do Německa po dnu Baltského moře. Plán kritizují země především ze střední a východní části Evropské unie.

Ve čtvrtek se na už osmnácté podobné schůzce sejdou s ukrajinským prezidentem Petrem Porošenkem šéfové Evropské rady Donald Tusk a Evropské komise Jean-Claude Juncker. Poslední podobné setkání se uskutečnilo loni v dubnu v Kyjevě.

Je to první summit od chvíle, kdy EU a Ukrajina začaly v lednu prozatímně uplatňovat podmínky rozsáhlé obchodní dohody, která je součástí asociační dohody podepsané v roce 2014. Podle představitelů EU vzrostl od září 2015 do srpna letošního roku ukrajinský export do unie o 5,2 procenta ve srovnání se stejným obdobím předchozího roku, také naprostá většina zemí osmadvacítky vyváží nyní na Ukrajinu víc.

Plnou platnost dohody ale komplikuje situace v Nizozemsku, kde se proti ratifikaci vyslovili lidé v právně nezávazném referendu. Vláda premiéra Marka Rutteho hledá řešení, podle unijních představitelů by věc měl rozhodnout zřejmě prosincový summit EU.

Před čtvrtečním summitem ale státy osmadvacítky posunuly otázku bezvízového cestování pro občany Ukrajiny. Diplomaté členských zemí s ním souhlasili a otevřeli tak cestu k jednáním o této věci s europarlamentem. Podmínkou je, že liberalizace vízového režimu začne platit ve chvíli, kdy budou modernizována obecná unijní pravidla umožňující státům v případě potřeby bezvízový režim snadněji opětovně pozastavit.

Summit podle unijních činitelů dá také jasně najevo trvající podporu EU ukrajinské územní celistvosti a nezávislosti. Připomene plnou podporu unie minskému mírovému procesu a speciální odpovědnost Ruska, které má páky na separatisty ovládající části východní Ukrajiny.

Newsletter