Eustream navrhuje plynovod ze Západu přes Ukrajinu na Balkán

Provozovatel slovenského tranzitního plynovodu Eustream navrhuje vybudovat novou plynovodní trasu ze západní Evropy přes Slovensko a Ukrajinu na Balkán. Projekt nazvaný Eastring by zmírnil takřka naprostou závislost některých balkánských zemí na plynu z Ruska. Agentuře Reuters to dnes řekl předseda představenstva Eustreamu Tomáš Mareček. 

Eastring zajistí, že Bulharsko a Srbsko budou moci dostávat plyn i v situaci, kdy se zastaví dodávky ruského plynu přes Ukrajinu. Odpadla by také potřeba stavět plánovaný ruský plynovod South Stream, který má vést z Ruska na Balkán přes Černé moře a obcházet nestabilní Ukrajinu, řekl Mareček. Stavbu South Streamu letos v rámci protiruských kroků Evropská komise zablokovala. 

Eastring by měřil 570 kilometrů a vedl vesměs stávajícími trasami ze západoevropských uzlů přes Slovensko na Ukrajinu a odtud do Rumunska a Bulharska. Jeho kapacita by dosahovala až 20 miliard krychlových metrů ročně a mohl by přepravovat na Balkán buď plyn z Ruska, nebo ze Západu, řekl Mareček. 

Nový plynovod by stál podle Marečka odhadem 750 milionů eur (20,7 miliardy Kč). Tak levný by byl proto, že by spojoval stávající systém Eustreamu s nedostatečně využívaným plynovodem Sojuz z Ukrajiny do Rumunska. Nově by se tak musel postavit hlavně úsek přes Rumunsko, který by se připojoval na hlavní balkánský plynovod vedoucí k Černému moři.

„Ekonomicky a strategicky to je pro tuto část Evropy nejlepší řešení,“ řekl Mareček. „Stálo by to jen zlomek plánovaného rozpočtu South Streamu, mohl by přepravovat plyn v obou směrech, zajistil by regionu alternativní trasu a zdroje plynu a zároveň by využil dosavadní plynovodní infrastrukturu v oblasti,“ dodal šéf Eustreamu. Dodal, že více podrobností sdělí Eustream za několik týdnů a až pak bude o návrhu diskutovat s Evropskou unií. 

Rusko za posledních deset let zastavilo dodávky plynu na Ukrajinu kvůli sporu o ceny a platby již třikrát. V letech 2006 a 2009 to narušilo i dodávky do zemí EU, letošní přerušení se zatím na toku plynu do EU příliš neprojevuje. 

Newsletter