Evropská komise v případě Applu nesouhlasí s kritikou exkomisařky

Evropská komise se ohradila proti kritice ze strany své někdejší členky Neelie Kroesové, podle které komise ve sporu o daně americké společnosti Apple v Irsku nesprávně uplatnila unijní právo. Brusel v reakci na slova Kroesové dnes uvedl, že někdejší místopředsedkyně Evropské komise teď pracuje pro jinou americkou technologickou společnost. Informovala o tom agentura Reuters.

Irsko podle úterního verdiktu komise poskytovalo Applu řadu let neoprávněné daňové výhody, proto by firma měla na daních doplatit rekordních až 13 miliard eur (více než 350 miliard Kč) plus úroky. Irská vláda se dnes rozhodla, že se proti verdiktu odvolá, neboť daňovou dohodu s Applem nepovažuje za nepovolenou státní pomoc.

„Členský stát EU má suverénní právo určit si své vlastní daňové zákony,“ uvedla Kroesová v listu The Guardian. Dodala, že komise nemůže měnit pravidla hry a žádat daně zpětně.

Za daňové zvýhodnění Applu se postavil také irský ministr dopravy Shane Ross. „Myslím, že jednali v rámci zákona. Oni využili mimořádné kličky, která tehdy existovala,“ řekl ministr novinářům. Dodal, že nadnárodní společnosti poskytují klíčová pracovní místa irskému hospodářství, zároveň by ale tyto podniky měly v zemi platit spravedlivé daně.

Mluvčí Evropské komise Margaritis Schinas dnes na dotaz novinářů kritiku Kroesové na adresu eurokomisařky pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerové odmítl. Řekl, že chápe pokušení bývalé eurokomisařky veřejně vyjádřit názory amerického Silicon Valley či kohokoli, kdo nesouhlasí s rozhodnutím komise.

Kroesová po nástupu nynějšího předsedy komise Jeana-Clauda Junckera, který v roce 2014 nahradil Josého Barrosa, z unijních institucí odešla a nyní pracuje pro americkou společnost Uber. Za Barrosa nejdříve zastávala funkci komisařky pro hospodářskou soutěž, poté měla na starosti digitální agendu.

Členské země EU si mohou stanovit vlastní sazbu daně. Irsko má daň z příjmu právnických osob jen 12,5 procenta, což mu umožnilo přilákat mnoho nadnárodních firem z USA, zejména technologické giganty jako je Google, Facebook či Twitter. Evropská komise ale tvrdí, že Irsko dovolilo, aby Apple platil mnohem nižší daně než jiné firmy. Podle komise Apple v roce 2003 zaplatil ze zisku vytvořeného v Evropě daň pouze jedno procento a že do roku 2014 tato daň klesla na pouhých 0,005 procenta.

Nositel Nobelovy ceny za ekonomii Joseph Stiglitz televizi CNBC řekl, že Evropská komise má pravdu, když tvrdí, že Irsko poskytlo Applu neoprávněné daňové výhody, a mělo by tedy po Applu vymoci daňový nedoplatek až 13 miliard eur. Podle něj nejde o trest ani o nefér jednání, protože Irsko se dopustilo jednání, které je v EU nelegální.

„Základním bodem je zde to, že Apple se zcela jednoznačně pokusil vyhnout se daňové povinnosti. Udělal to nečestným způsobem a s pomocí irské vlády. Předstíral, že peníze, ty zisky, ty miliardy zisků, kterých dosahoval, mají původ v nějaké irské firmě, která je registrovaná v kybernetickém prostoru, a tudíž nemusí platit žádné daně,“ řekl Stiglitz v rozhovoru. „A každý, kdo to vidí, říká, že je to lest, že je to snaha vyhnout se daňové povinnosti, že je to pokus o daňový podvod. Můžete tomu říkat, jak chcete,“ řekl.

Newsletter