Fabrika bez strojů. Bratři z českého startupu Factoree mění strojírenství, dostali investici 22 milionů

Bratři Jakub a Milan Málkovi už 5 let provozují digitální továrnu na strojírenské výrobky na klíč. Jen letos dodá jejich firma Factoree přes milion kusů různých dílů, a to bez jediného vlastního obráběcího stroje. Mezi jejich nejčastější klienty patří firmy vyrábějící zemědělské stroje, stavební techniku nebo prostředky veřejné dopravy. Na další rozvoj i expanzi do zahraničí nyní Factoree získává 22 milionů korun od Presto Ventures, DEPO Ventures a finanční skupiny SFG.

Bratři Jakub a Milan Málkovi z Hradce Králové už 5 let vyrábí průmyslové součástky, aniž by vlastnili obráběcí stroj. Zakladatelé Factoree využívají volné kapacity menších českých strojírenských firem. Pomocí digitalizace strojírenství a své online platformy výrobním fabrikám vykrývají hluchá místa v poptávce zakázkami z celého světa. Mezi zákazníky má Factoree nyní téměř 70 velkých klientů. Mezi nimi jsou, krom těch českých, i miliardové strojírenské firmy z Velké Británie, Německa, Turecka nebo Švédska. Jen letos plánuje rodinná firma z Hradce Králové vyrobit přes milion kusů různých součástek.

Mezi zákazníky Factoree patří většinou velké firmy z oblasti výroby zemědělských strojů, stavební techniky nebo prostředků veřejné dopravy. Takové výrobní firmy musely dosud obstarávat a spravovat desítky až stovky dodavatelů rozdílných specializací. S Factoree je celý tento složitý proces na jednom místě – automatizuje se na jedné platformě a samotné nacenění poptávek probíhá do 24 hodin. Usnadňuje se i komunikace a nastavení spolupráce s novými dodavateli, které bez Factoree zpravidla trvá týdny. 

Vyrobit kvalitní díly na míru umí v Česku spousta firem, proces jejich poptávání je ale za trest. S Factoree se nám to daří měnit. Poptat přesný strojírenský díl je otázka nahrání jeho modelu. Zatímco na cenovou nabídku čekají zákazníci ve strojírenství průměrně týden, u nás ji mají třeba do 15 minut od poslání modelu a to včetně garance výrobní kapacity a dodacích lhůt,” říká Milan Málek, CEO Factoree a mladší z bratrské dvojice.

Právě v automatizaci a digitalizaci poptávkového procesu tkví úspěch bratrů Málkových. Software Factoree na základě technického výkresu poptávajícího identifikuje potřebnou technologii a zároveň zkontroluje kapacity vhodných ověřených subdodavatelů z řad malých a středních výrobců v Česku.

„Nastavení spolupráce s dodavateli je ve strojírenství běžně proces na několik týdnů až měsíců. My to díky automatizaci zvládneme za několik dnů, a to včetně domluvy vzorků, specifikace balení a značení, nastavení kontrolních mechanismů i auditu samotných vzorků. Díky tomu jsme se z čistě technologické firmy dodávající softwarovou platformu staly opravdovou továrnou dodávající strojírenské výrobky na klíč. Přitom stále nevlastníme jediný obráběcí stroj,“ vysvětluje Jakub Málek, starší z bratrů.

Factoree staví od začátku globální byznys, spolupráce s velkými českými strojírenskými firmami je však podle slov Málků klíčová: „V Česku máme skvělé strojírenské know-how. Z každého českého zákazníka máme proto dvojnásobnou radost, díky jejich zpětné vazbě náš produkt neustále vylepšujeme. Strojírenství je navíc zásadním segmentem české ekonomiky – pokud chceme, aby se mu i nadále dařilo, musíme jej digitalizovat,” dodává Milan Málek.

Na další vývoj softwarové platformy, rozvoj subdodavatelů a hlavně další expanzi na zahraničních trzích nyní Factoree získává seed investici v hodnotě 22 milionů korun (900 tisíc EUR) od VC fondů Presto Ventures a DEPO Ventures a finanční skupiny SFG.

Investice do Factoree pro nás znamená sázku na inovace ve strojírenství. Průmyslová výroba tvoří důležitou část naší ekonomiky, a aby zůstala konkurenceschopná vůči Číně a zbytku Asie, musí se digitalizovat a zefektivňovat. Kvalita české výroby je stále na vysoké úrovni a věříme, že Factoree umožní českým firmám dostávat více zakázek ze zahraničí tím, že budou schopni rychle reagovat na změny na trhu. Naše vize pro Factoree je stát se evropským lídrem v nově vznikající kategorii Production as a Service,” komentuje investici Roman Nováček, partner fondu Presto Ventures

“Factoree buduje největší světový ekosystém v sektoru strojírenství, aby podpořil rozvoj Průmyslu 4.0, reagoval na tlak ze strany OEM výrobců na udržitelnost, digitální komunikaci a udržel Evropu jako předního výrobce na světě. Když k tomu přidáme fakt, že je společnost postavena na velmi zkušeném týmu v oboru a zakladatelích, kteří mají za sebou úspěšné podnikání, byla investice jasná volba,” říká Petr Šíma, partner DEPO Ventures.

Michal Dědek, CEO SFG, transakci komentuje: „Factoree je unikátní platforma, podobnou v našem portfoliu ještě nemáme a rozhodně bude zajímavé sledovat, jak se bude vyvíjet v nadcházejících letech. Nehledě na výjimečnost této služby mě při rozhodování o investici přesvědčilo i to, že se s foundery znám osobně.

Vize bratrů Málkových se za roky podnikání nezměnila. Dál chtějí přinášet firmám možnost vyrobit jakýkoliv díl či produkt, za využití volné kapacity stávajících továren. Peníze z investice půjdou i na rozvoj obchodního a zákaznického týmu.

Soustředíme se nyní na trhy v tradičně průmyslově silných zemích – Německu, Itálii, Francii a zemích Beneluxu,” komentuje Milan Málek, a dodává: „Přestože jsme se stali přímým dodavatelem a posunuli se víc do samotné výroby, logistiky a strojírenských služeb, stále jsme technologická firma. Snažíme se ukázat, jak může digitalizace zlepšit celý obor a možná tak i zachránit české strojírenství.

 

Newsletter