FBI bude moci s povolením soudu pronikat do jakýchkoli počítačů

V americkém Senátu dnes selhal poslední pokus o zablokování rozšířených policejních pravomocí, které umožní FBI pronikat do cizích počítačových sítí. Změny podle kritiků ohrozí právo nevinných Američanů na soukromí a mohou být zneužity budoucí vládou nového prezidenta Donalda Trumpa.

Demokratický senátor Ron Wyden se podle agentury Reuters třikrát neúspěšně pokusil navrhnout odložení změn, které vstoupí v platnost ve čtvrtek. Americké FBI dávají možnost vzdáleně vstupovat do prakticky jakéhokoli počítače, a to i v zahraničí. K těmto akcím bude stačit soudní rozhodnutí.

Americké soudy budou mít právo vydávat podobná zmocnění v případech, kdy se například podezřelá osoba pokusí v síti využít takzvaných anonymizujících nástrojů, aby skryla svou identitu. Vyšetřovatelé budou rovněž moci se souhlasem soudu vstupovat do počítačových sítí napadených hackery nebo počítačovými viry.

Američtí soudci mohli dosud podobná povolení vydávat s platností jen pro oblast své jurisdikce, která většinou pokrývala pouze několik okresů.

Podle senátora Wydena bude nyní mít vláda „bezprecedentní možnost pronikat do mobilních telefonů, počítačů a dalších zařízení amerických občanů“. Podobný nástroj bude podle něj zvlášť nebezpečný za Trumpovy vlády, která „si otevřeně osobuje právo hackerských útoků proti politickým oponentům stejně, jako to dělají Rusové“.

Americké ministerstvo usilovalo o tyto úpravy trestního zákoníku po léta. Argumentovalo tím, že jde o pouhé „procedurální změny“. Trestní kodex prý kromě toho musí být v digitálním věku modernizován.

Náměstek amerického ministra spravedlnosti Leslie Caldwell v komentáři napsal, že prospěch nového opatření převažuje nad případnou „nechtěnou újmou“. Možnost takové újmy musí být podle něj vyvážena hrozbou trestných činů, kdy „hackeři ohrožují bezpečnost a soukromí Američanů a pedofilové otevřeně a bezostyšně spřádají své plány na sexuální útoky proti dětem“.

Newsletter