Slovenské předsednictví v Radě Evropské unie se snažilo zabývat tématy, která mají reálný dopad na každodenní život občanů. Na závěr půlročního předsednictví to dnes na plenárním zasedání Evropského parlamentu ve Štrasburku řekl slovenský premiér Robert Fico. EU se podle něj musí nyní vrátit ke svým kořenům. Evropské lídry slovenský premiér vyzval, aby neřešili své vnitropolitické problémy na úkor evropského projektu.
„Evropská unie je v nejtěžší krizi od svého vzniku,“ uvedl Fico v europarlamentu. Krize podle něj ale nepřichází zvnějšku, ale zevnitř unie a projevuje se nedůvěrou občanů vůči evropskému bloku. Slovenské předsednictví se podle premiéra snažilo zabývat praktickými věcmi a přibližovat lidem smysl EU a jejích výdobytků, což Fico považuje za jedinou možnost, jak bojovat proti euroskepticismu.
Podle Fica by se měla unie nyní především vrátit ke svým kořenům, které spočívají ve spolupráci v oblasti hospodářství a bezpečnosti a v udržování míru.
Evropské lídry slovenský premiér v proslovu vyzval, aby „přestali řešit svoji domácí agendu na úkor Evropské unie“. Jako typické příklady takového chování uvedl červnové referendum o setrvání Británie v EU či prosincové referendum o změně ústavy v Itálii.
Budoucí jednání o takzvaném brexitu musí podle Fica ukázat, že se vyplatí být členem unie, o které už slovenský premiér hovořil jako o „sedmadvacítce“, i když Británie stále zůstává plnoprávným členem bloku. Občané unie podle Fica v současnosti chtějí především stabilitu, kterou jim ale může poskytnout jen jednotná EU.
Řada úspěchů provázela slovenské předsednictví Radě EU také podle předsedy Evropské komise Jeana-Claudea Junckera. Patří mezi ně podle něj především zřízení Evropské pohraniční a pobřežní stráže, opatření v boji proti terorismu, jednání o zpřísnění pravidel pro držení zbraní či náročné jednání o dohodě o volném obchodu mezi EU a Kanadou (CETA).