Maďarsko, Polsko, Česká republika a Slovensko jsou připraveny odmítnout dohodu o odchodu Británie z Evropské unie, pokud omezí právo občanů z EU pracovat v Británii. Řekl to dnes podle Reuters slovenský premiér Robert Fico, který britské agentuře poskytl rozhovor. Zesílil také své výzvy, aby EU ukončila sankce proti Moskvě, protože Ukrajina toho podle něj dělá méně než Rusko při plnění svých povinností stanovených mírovými dohodami z Minsku. Slovensko tento půlrok předsedá EU.
„Země visegrádské čtyřky budou nekompromisní. Pokud nebudeme cítit garance, že tito lidé (žijící a pracující v Británii) jsou rovnocenní, budeme vetovat jakoukoliv dohodu mezi EU a Británii,“ prohlásil Fico.
Fico zároveň uvedl, že sankce vůči Moskvě jsou neefektivní, poškozují EU a zájmy slovenské ekonomiky. Dodal však, že bude respektovat unijní solidaritu k této otázce.
„Pokud mluvíme o plnění minských dohod, je třeba jasně říct, že je obě strany porušují. Ve skutečnosti, pokud bychom dělali inventuru toho, jak je plní Ukrajina, museli byste říct, že Ukrajina je plní dokonce méně než Rusko,“ prohlásil Fico.
EU zavedla energetické, finanční a obranné sankce vůči Moskvě v roce 2014, kdy Rusko anektovalo ukrajinský Krym. V červnu EU odsouhlasila prodloužení sankcí do konce ledna.
Německá kancléřka Angela Merkelová minulý měsíc uvedla, že není důvod zrušit sankce, protože Rusko neplní závazky podle minských dohod, jejichž cílem je ukončit konflikt na výhodě Ukrajiny, kde podle Kyjeva a západních zemí Rusko vyzbrojuje a podporuje separatistické povstalce.
Fico již několikrát vyzval k ukončení sankcí vůči Rusku. Naposledy po srpnovém setkání s ruským prezidentem Vladimirem Putinem v Moskvě. Podobný názor jako Slovensko má v otázce sankcí také Maďarsko. K ukončení sankcí opakovaně vyzval i český prezident Miloš Zeman.