Finanční svoboda vám pomůže překonávat obtížné období. Stačí si osvojit základní pravidla a vytrvat

Co by se stalo s vaším životem, kdybyste dnes přišli o práci? Měli byste stále dostatek příjmů z jiných zdrojů než z platu, abyste pokryli své základní životní náklady? Máte připraven nouzový fond jako zálohu? A co dostatečný příjem na neomezené financování vašeho současného životního stylu? A ano, mluvíme zde o příjmech, ne o úsporách. Úspory dříve či později dojdou, ale průběžný pasivní příjem vám vystačí na neurčito. Příjem, který dostáváte ze zaměstnání, je aktivní příjem. Abyste nabili finanční nezávislosti a později také finanční svobody, potřebujete více toků pasivních příjmů tzv. cash flow. Tedy takových, které vyděláváte, zatímco spíte. Finanční svobody nebo předčasného důchodu nikdo nedosáhne ze dne na den. Je to proces. A na této cestě je mnoho milníků.

Tomáš Vacek

Finanční nezávislost = více zdrojů příjmů

Jestliže byste měli dostatečný pasivní příjem na to, aby plně pokryl váš současný životní styl, včetně všech drobností nad rámec základních potřeb, které si v současnosti užíváte, pak byste byli považováni za finančně nezávislé. Finanční nezávislost znamená, že můžete odejít do předčasného důchodu a pokračovat v dosavadním životě, aniž byste museli znovu pracovat. Abyste byli finančně nezávislí, musíte si vytvořit více zdrojů příjmů. To vám umožní pokračovat ve výdělku bez ohledu na to, co se rozhodnete každý den (ne)dělat. Osobně si pod tímto představuji, že jsem schopen vydělávat peníze pro svůj život, aniž bych musel být zaměstnán. Neboli já sám rozhoduji o tom co chci dělat. Ať zakázku přijmu či odmítnu, jsem v rámci tohoto nastavení schopen zajistit finance pro životní standard, se kterým jsem spokojený,“ říká Tomáš Vacek, partner v reklamní a marketingové agentuře Contexto, www.contexto.cz.

Kdy se člověk stává opravdu finančně nezávislým?

„Při konzervativním nastavení je to v okamžiku, pokud je člověk schopen vytvořit pasivní příjem, který pokryje jeho průběžnou spotřebu. A navíc má dostatečnou rezervu proto, aby kdyby se i větší část z pasivního příjmu pokazila, tak měl dostatek zdrojů pro restart. Zároveň je však toto i hodně o hlavě, neboli nemusím mít tolik peněz. Stačí pokud si věřím, mám jasnou strategii a plán, pak nemusím pracovat jen s vlastními zdroji pro dosažení svých cílů a finančního výsledku = cash flow a zisku či majetku na konci,“ říká Tomáš Vacek, podnikatel a marketér s více než 25 lety zkušeností v oblasti řízení, strategie, marketingu, prodeje a rozvoje podnikání. Tomáše Vacka baví podnikání v jeho komplexnosti a výzvy v podobě nových příležitostí a etablování produktů na zavedené trhy. Má manažerské zkušenosti jak s řízením mezinárodní agentury, tak obchodních společností. Poslední roky se zajímá především o hledání nových způsobů, jak pomoci podnikům dosáhnout jejich dalšího růstu a rozvoje, a to prostřednictvím vlastní marketingové agentury Contexto. Určitým specifikem jeho přístupu k marketingu je vždy hledání silného dlouhodobého strategického konceptu v kombinaci se silnou orientací na obchodní výsledek.

Vydělávejte i když zrovna nepracujete

Mnoho lidí se zastaví u finanční nezávislosti. Ale co kdybychom se posunuli ještě o krok dál? Možná vám pouhá finanční nezávislost nestačí. Chcete zažít skutečnou finanční svobodu? Skutečná finanční svoboda znamená, že váš pasivní příjem může pokrýt nejen váš současný životní styl, ale i životní styl, o kterém jste vždy snili. Létat první třídou. Pořídit si apartmá s výhledem na oceán. Utrácet za místa v prvních řadách. To je skutečná finanční svoboda. Znamená to, že máte dostatečný pasivní příjem, abyste mohli dělat všechny věci, aniž byste se museli starat o to, odkud se peníze berou. Jakmile vám vaše finance umožní jít kamkoli a dělat cokoli, co chcete, aniž byste na to museli pracovat nebo se o to starat, dosáhnete skutečné finanční svobody.

Cestu k finanční svobodě začínáme každý z jiného bodu

Na cestě k finanční svobodě může každý začínat z jiného místa. Konečný cíl i milníky během cesty jsou však stejné. Mnoho lidí žije celý život od výplaty k výplatě a neuvědomuje si, že by mohli odejít do důchodu dříve nebo dosáhnout nezávislosti a života, o kterém vždycky snili. Vy však čtete tyto stránky, protože víte, že pro vás existuje něco lepšího a že VY máte moc vytvořit si život podle obrazu svého. Skvělým začátkem na cestě k vytvoření plnohodnotného života vlastního designu je zjistit, jaké jsou vaše přesné cíle v oblasti pasivního příjmu. Lidé často nemají jasný cíl, strategii, plán a hlavně výdrž. A zároveň nenaslouchají svému okolí. Jednou mi jeden zkušený podnikatel řekl: “Já jsem vlastně nikdy nic nevymyslel, jen naslouchal lidem kolem a oni my vždy řekli co mám dělat“. To je samozřejmě míněno s nadsázkou. Nikdo mi to nikdy exaktně neřekne. Tzn. klíčové je ne poslouchat, ale naslouchat lidem kolem sebe a skutečně je vnímat, stále však v kontextu mého osobního cíle,“ svěřuje se se svými zkušenostmi Tomáš Vacek, partner v marketingové agentuře Contexto, www.contexto.cz.

Jak začít?

Začněte svými současnými výdaji. Podívejte se na své účty a vyberte položky týkající se nezbytných životních výdajů – jídlo, bydlení, oblečení a další základní potřeby. Jaká je průměrná částka, kterou za tyto položky měsíčně utratíte? To je vaše číslo finanční jistoty.

Dosažení finanční nezávislosti

Dále projděte všechny současné finance spojené i s vaším životním stylem. Zjistěte, jaké jsou vaše průměrné měsíční výdaje na všechno. Na základní potřeby a na všechny příjemné věci, za které v současné době utrácíte. To je číslo vaší finanční nezávislosti. Snažte se dosáhnout finanční nezávislosti budováním více zdrojů příjmů. Dosáhnutím finanční nezávislosti, budete moci dát výpověď v zaměstnání a přitom pokrýt náklady současného životního stylu.

Číslo finanční svobody

Jakmile znáte své číslo finanční nezávislosti, dalším krokem je zamyslet se nad všemi věcmi, které v životě chcete. Vypište si je. Zjistěte, kolik stojí. To je důležitý krok, protože většina lidí přeceňuje, kolik stojí jejich ideální způsob života. Pomocí těchto čísel určete své číslo finanční svobody. Vaše číslo finanční svobody závisí na pasivním příjmu, který potřebujete měsíčně generovat, abyste mohli žít nejen svým současným životním stylem, ale svým ideálním životním stylem. To je dělat všechny věci, které jste kdy chtěli a žít život, o kterém jste vždy snili.

Jakmile získáte číslo finančního zabezpečení, číslo finanční nezávislosti a číslo finanční svobody, budete mít jasné milníky, o které se můžete snažit a začít na nich postupně pracovat.

Newsletter