Společnost YIT upevňuje svou pozici mezi pěti nejsilnějšími developery na pražském rezidenčním trhu. Díky loňskému obratu přesahujícímu miliardu korun a více než třem stovkám prodaných bytů navazuje na předchozí úspěšné roky a zejména na rok 2016, kdy do první pětky poprvé pronikla. Letos slaví 10. výročí působení na tuzemském trhu a nabídne přes 500 nízkoenergetických bytů ve finském stylu.
„I přes specifickou situaci na rezidenčním trhu, kdy v důsledku zdlouhavého stavebního řízení v posledních letech klesá výstavba, a tím i nabídka bytů, se nám v loňském roce podařilo prodat celkem 320 bytových jednotek ve výši přes 1,2 miliardy korun. Zároveň jsme dosáhli významných akvizic, díky kterým letos plánujeme zahájit projekty v Praze 11, 12 a 5. Budeme tak schopni nabídnout více než 500 nových bytů a to navzdory tomu, že významnější změnu vývoje trhu neočekáváme a nabídka bydlení bude obecně stále nízká. Současně pracujeme na rozšíření aktivit do dalších developerských segmentů a na přípravě spolupráce s investory a zahraničními fondy, čímž chceme podnítit další dynamický růst společnosti,“ uvádí Vladimír Dvořák, jednatel a výkonný ředitel YIT Stavo.
Nová čtvrť v Hloubětíně i revitalizace bývalé továrny
YIT aktuálně staví ve třech pražských lokalitách. Prozatím největší komplex nazvaný Suomi Hloubětín s byty, komerčními prostory, relaxačními zónami a mateřskou školkou vzniká na ploše původního devítihektarového brownfieldu v Praze 9. Developer zde v letošním roce zahájí práce na dalších dvou etapách (Salo a Porvoo) z plánovaných deseti a nabídne tak více než 150 nových bytů. Tento areál se navíc chystá na sousedním pozemku rozšířit o projekt s přibližně 350 bytovými jednotkami a komerčními prostory. Stavební práce probíhají rovněž na pomezí Vinohrad a Strašnic. Tam do dvou let vyroste sedmipodlažní dům Koru Vinohradská s necelou šedesátkou bytů. Velké plány má společnost i s pozemkem v Košířích. U příležitosti svého desátého výročí vstupu na pražský rezidenční trh zde totiž připravuje přestavbu původní industriální budovy, která doplní již vznikající novostavbu Aalto Cibulka ve tvaru vlnovky s 250 jednotkami.
„Jedná se o unikátní projekt přeměny průmyslového objektu na bydlení loftového typu. Obecně mají proměny brownfieldů, kterých je na území naší metropole stále mnoho, obrovský potenciál. Pokud se developerovi podaří ve spolupráci s městskou částí kvalitní revitalizace, v původně chátrající a nevyužívané lokalitě může vzniknout nová čtvrť plná života,“ doplňuje Vladimír Dvořák.