Na českém pracovním trhu chybí technicky zaměření inženýři. Jejich nedostatek není tak značný jako například u odborníků na IT, jichž by našlo uplatnění několik desítek tisíc, i v případě inženýrů však firmy čelí velkým problémům.
„Víme o mnoha firmách, které dlouhodobě hledají každá okolo pěti technicky orientovaných inženýrů,“ říká Veronika Sieglová, executive manager v personálně-poradenské společnosti Devire. Největší sháňka po těchto lidech je v elektrotechnickém oboru, ale také ve strojírenství, a především v automobilovém sektoru.
Firmy přitom vyplácejí inženýrům nadprůměrné platy. Například konstruktér nebo procesní inženýr si vydělá od 30 do 50 tisíc korun měsíčně. Projektový manažer a vedoucí výroby mohou počítat s platem v rozmezí od 40 do 80 tisíc korun. Záleží na zkušenostech, ale také na oboru a regionu, ve kterém společnost působí.
Jedním z důvodů, proč inženýři firmám chybí je malá ochota pracovníků dojíždět nebo stěhovat se za prací. „Sledujeme i velké rozdíly v přístupu různých generací inženýrů. Mladším ročníkům chybí pokora, starším ročníkům naopak umění prodat své přednosti na trhu práce,“ všímá si Veronika Sieglová.
Mladí techničtí inženýři navíc často zamíří do zahraničí, kde na ně čeká lepší výdělek a zároveň naberou více životních zkušeností. Naopak cizinců moc na pozice inženýrů do Česka nepřichází. Problémem je nezbytná jazyková vybavenost. Bez dobré češtiny tuto práci vykonávat není možné.
Situaci s inženýry komplikuje i skutečnost, že znalosti absolventů technických škol často neodpovídají tomu, co firmy od nových pracovníků očekávají. „Praxe se bohužel často velmi liší od toho, co se studenti na technických vysokých školách naučí,“ uzavírá Veronika Sieglová z personálně-poradenské společnosti Devire.