Život ve Francii naruší ve čtvrtek další demonstrace a stávky proti vládní reformě zákoníku práce, která podle odborů znevýhodňuje zaměstnance ve prospěch zaměstnavatelů. Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA) dnes proto varovala před možným omezením i leteckého spojení mezi Francií a Českem.
Jedná se o čtrnácté podobné protesty od března, které mnohdy provázelo i pouliční násilí. Socialistická vláda příslušný zákon přesto v červenci definitivně prosadila v parlamentu. Od reformy si kabinet slibuje snížení přetrvávající míry nezaměstnanosti kolem deseti procent. Nový protest má podpořit záměr odborů omezit uplatnění reformy v podnicích a pomocí justice.
Správa civilního letectva ve Francii DGAC vyzvala letiště Charles de Gaulle, Orly a Beauvais v oblasti Paříže, aby raději zrušily 15 procent plánovaných letů na čtvrtek. Například společnost Air France ale počítá jen s malým narušením svého letového řádu. Přesto spolu s DGAC vyzvala cestující, aby se o konkrétní situaci informovali před cestou na letiště.
Informovat se předem o svých čtvrtečních letech do Francie doporučila dnes lidem i AČCKA. Rovněž doporučila cestujícím, aby se na letiště v Paříži dostavili s předstihem a ponechali si časovou rezervu pro cestu na letiště veřejnou dopravou, která by mohla být narušena.
Stávky se podle agentury AFP mají projevit hlavně v dopravě, ale očekává se, že narušení spojů na železnici, v letectví i městské hromadné dopravě nebude velké. Pro odbory bude ale důležité, kolik lidí bude na jejich výzvu demonstrovat v ulicích Paříže a dalších měst. Zatímco začátkem roku se jim dařilo mobilizovat statisíce lidí, při posledním protestním dni 5. července už jen 30.000.
V čele protestů je nejvýznamnější odborový svaz CGT. Druhá nejmocnější odborová ústředna CFDT ale nakonec zákon podpořila a dokonce vyzvala vládu k jeho rychlému uplatnění.