Vedení veřejnoprávní televize ve Francii se omluvilo za odvysílání drastických záběrů během živého vysílání po čtvrtečním atentátu v Nice, kde útočník vjel s kamionem do davů lidí na promenádě. Omluva následovala po kritice na twitteru.
Ředitelství v omluvě připustilo, že zvláštní vysílání stanice France 2 obsahovalo šokující svědectví a brutální záběry, které se dostaly na obrazovku a pobouřily veřejnost. Přiznalo, že tato brutalita neodpovídá televizní koncepci a že došlo k chybě v úsudku, i když se tak stalo za mimořádných okolností. Televize se omlouvá.
Šokující byl podle kritiků především televizní rozhovor s mužem, který jen pár minut po atentátu seděl u jedné z obětí. „Dobrý den pane, právě jste přišel o manželku, co tomu říkáte?“ ironicky poznamenal na twitteru novinář, který sám byl svého času rukojmím Islámského státu.
Šéf novinářského sdružení ve France 2 Manu Tissier to označil za „velikou chybu“ a „obrovskou hloupost“. Dodal však, že hovořil se šéfredaktorem, podle kterého došlo k chybě: kdosi totiž tyto záběry viděl, označil je za použitelné, a tím pustil do vysílání.
Za normálních okolností o tom, co půjde na obrazovku, rozhoduje šéfredaktor. Ale po atentátu redakce pracovala v mimořádném složení a ovzduší, a tak tuto chybu lze podle Tissiera pochopit, nelze ji však omluvit.
„Ještě horší by bylo věc bagatelizovat. Všichni si uvědomili šíři pochybení a uznali to. Nyní je třeba z toho vyvodit důsledky, poučit se. Od září budeme zpravodajským kanálem, přinášejícím mimořádné zprávy, a už se to nesmí znovu přihodit,“ řekl.
List Libération v této souvislosti připomněl soudní proces ohledně fotografie jedné z umírajících obětí atentátu v pařížském koncertním sále Betaclan. Fotografka a právnička Joëlle Verbruggeová v této souvislosti zdůraznila, že podle francouzského občanského zákoníku v těchto případech svoboda slova nesmí narušit lidskou důstojnost.
Mediální rada dnes vyzvala sdělovací prostředky ke zdrženlivosti.