Česká národní banka vydává pamětní stříbrnou dvousetkorunu k připomenutí 150 let od narození malíře Františka Kupky. Mince bude v prodeji od středy 22. září 2021.
František Kupka je ikonou českého abstraktního malířství. Narodil se 23. září 1871 v Opočně. V nedaleké Dobrušce se nejprve vyučil sedlářem, u tohoto řemesla však dlouho nezůstal. Vzhledem ke svému malířskému talentu ho vyměnil za studia umění v Praze, následně ve Vídni a nakonec v Paříži. Právě Francie se stala místem, kde dlouhá léta žil, tvořil, vyučoval a v roce 1957 také zemřel. To, že je Kupka jedním z našich nejvýznamnějších abstraktních malířů, dokazují i rekordní ceny řady jeho obrazů. Ten nejdražší, Tryskání II z 20. let 20. století, byl prodán za cenu vyšší než 230 milionů korun.
Pamětní dvousetkoruna, která připomíná výročí 150 let od Kupkova narození, je vyražena ze slitiny obsahující 925 dílů stříbra a 75 dílů mědi, má průměr 31 mm a hmotnost 13 g. ČNB ji vydává ve dvojím provedení – v běžném (standard) a špičkovém (proof). V běžné kvalitě s vroubkovanou hranou je emitováno 5 600 kusů, dalších 10 900 kusů pak má špičkovou kvalitu, která se vyznačuje vysoce leštěným mincovním polem, matovaným reliéfem a hladkou hranou s vlysem.
Podobu mince navrhl Adam Alva Fejfar, který propojil lícní i rubovou stranu kompozicí dílčích motivů z děl Františka Kupky. Na rubové straně je pak kompozice doplněna o Kupkův portrét. Minci vyrazila Česká mincovna, a. s., v Jablonci nad Nisou.
Nominální hodnota mince 200 Kč není totožná s prodejní cenou. Ta je vyšší a zohledňuje mimo jiné i aktuální cenu stříbra, náklady spojené s výrobou a DPH. Minci lze zakoupit u vybraných smluvních partnerů.
Pamětní mince připomínající Františka Kupku je předposlední stříbrnou dvousetkorunou ČNB v tomto roce. V emisním plánu je pro příznivce numizmatiky připravena ještě emise k příležitosti 200. výročí narození Karla Havlíčka Borovského, která vyjde na konci října.
Markéta Fišerová
ředitelka odboru komunikace a mluvčí ČNB