Po rozhodnutí prezidenta Trumpa uvalit cla ve výši až 50-60 mld. USD na čínské zboží se situace na geopolitickém hřišti výrazně zhoršila. Čína okamžitě reagovala tím, že se zaměřila na americké vývozy v hodnotě 3 mld. USD a přemýšlí o dalších odvetných opatřeních. Jaké další události ovlivnily trhy?
Sankce jsou po jmenování íránského jestřába Johna Boltona opět ve hře
Jmenování „íránských jestřábů“ do Trumpova nejužšího kruhu ještě zvýšilo riziko, že Spojené státy do 12. května opět zavedou sankce proti Iránu. Poslední dva případy: Pompeo nahradil Tillersona jako ministr zahraničí a Bolton získal významnou pozici jako Národní poradce pro bezpečnost místo McMastera. Trh na tento vývoj reagoval prudkým poklesem akcií, zatímco dluhopisy a japonský jen svou pozici zlepšily díky snížení krátkých pozic.
Surová ropa se obchoduje výš, průmyslové kovy klesají
Komoditní index Bloomberg obchodoval v reakci na aktuální události minulého týdne mírněji. To vedlo k tomu, že surová ropa se obchodovala výše kvůli hrozbám sankcí ohrožujících dodávky ropy a průmyslové kovy se obchodovaly níž v důsledku rizika, že by globální růst mohl nabrat méně pozitivní směr. Zlato tento vývoj z obou stran podpořil díky krytí krátkých pozic poté, co další holubičí zvýšení amerických úrokových sazeb poskytlo dodatečnou podporu.
Slabší výkon zemědělských komodit v obavě z obchodní války
Zemědělské komodity byly obecně slabší. Sektor obilí je rozkolísaný v obavě z obchodní války a měkčí fundamenty pomohly spustit vyvádění zisku ze strany spekulantů. Během osmi týdnů do 13. března fondy změnily své pozice ve třech hlavních plodinách: pšenici, kukuřici a sojových bobech a dostaly se z rekordních 473 000 lotů v krátkých pozicích na 406 000 lotů v dlouhých pozicích. Dlouhé čisté pozice kukuřice a sojových bobů překonaly 200 000 lotů, což je nejvyšší úroveň za téměř čtyři roky. Takto velká pozice se podle nedávných zkušeností jen těžko udržuje a často vyústí v prudký zvrat.
Washington zvažuje obnovení sankcí proti Íránu
Washington s požehnáním Saúdské Arábie stále více zvažuje, že od 12. května obnoví sankce proti Íránu, což by této zemi mohlo snížit schopnost produkovat a vyvážet surovou ropu. Po jednání se saúdským korunním princem Mohamedem bin Salmánem a poté, co Trump vyměnil svého ministra zahraničí a poradce pro bezpečnost za známé protiíránské jestřáby, vzrostlo riziko, že Spojené státy v květnu od jaderné dohody s Iránem odstoupí.
Jaká jsou rizika odstoupení USA od jaderné dohody s Íránem?
Jaderná dohoda s Íránem (Joint Comprehensive Plan of Action) představuje dohodu mezi Čínou, Francií, Ruskem, Velkou Británií, Spojenými státy, Německem a EU. Pokud USA odstoupí od dohody, kterou ostatní strany nadále podporují, nebude to pravděpodobně mít na snížení íránského vývozu výraznější dopad. Může to však výrazně ovlivnit schopnost Íránu přilákat zahraniční kapitál nezbytný pro udržení a hlavně další rozvoj produkce, protože zahraniční investoři (s možnou výjimkou Ruska a Číny) pravděpodobně odstoupí.
Čína přichází s ropnou měnou petro-juan
Čína hodlá dnes, 26. března, představit své dlouho očekávané ropné futures denominované v juanu. Opravdu si k tomu nemohla vybrat zajímavější okamžik. V našich Šokujících předpovědích pro rok 2018 jsme tento krok spojili s prudkým zhodnocením juanu. Čína už je největším světovým dovozcem surové ropy a někteří klíčoví exportéři v čele s Íránem a Ruskem budou pravděpodobně více než ochotní petrodolar obejít. Ale jako u všech nově uváděných termínových kontraktů i tady bude úspěch záviset na schopnosti přilákat producenty, manažery hedgeových fondů a spekulanty, kteří by kontraktu poskytli potřebnou likviditu.
Cíl růstu ropy WTI by mohl být až na 71 USD/barel
Ropa po několikatýdenní hibernaci vyletěla výš. Oživení se týkalo WTI i Brentu, které prolomily klíčové technické úrovně po získání fundamentální podpory díky obnovenému riziku narušení dodávek. Signál k technickému nákupu spustil průlom nedávno vytvořené trojúhelníkové formace. Cíl růstu ropy WTI by mohl být až na 71 USD/barel, ale nejprve je nutné překonat maximum z letošního roku, které je na 66,70 USD/barel. Zda k něčemu takovému může vůbec dojít, bude záležet na tom, jak moc se bude trh zaměřovat na možné výpadky dodávek ve srovnání s rostoucí produkcí zemí mimo sdružení OPEC a také s mírou rizika, že budoucí růst poptávky může být negativně ovlivněn globální obchodní válkou.
Otevřená obchodní válka povede k vyhledávání bezpečných přístavů
Zlato opět pozitivně reagovalo na další zvýšení amerických úrokových sazeb Fedem. Zatímco se analytici snaží rozhodnout, zda šlo o jestřábí či holubičí počin, trh to jednoznačně posoudil jako „holubičí“ a zlato vyletělo vzhůru jako krytí krátkých pozic, což vedlo k obnově nákupu s tím, jak se nad globální ekonomikou stahují mračna. Rostoucí napětí v obchodě a opětovné upření pozornosti na stabilitu Středního východu postrčily investory směrem ke zlatu, kde hledali ochranu před obnoveným oslabením trhu i dolaru, zejména vůči japonskému jenu. Otevřená obchodní válka představuje riziko zhoršení světového obchodu, což vyvolá protivítr pro globální růst a akcie a povede to k opětovnému nárůstu vyhledávání bezpečných přístavů a poptávce po diverzifikaci.
Zlatý trh zažívá déjà vu
Zlatý trh se vrací opět na úroveň, kde se zlato už několikrát za poslední čtyři roky setkalo s odmítnutím. Krytí krátkých pozic následující po zvýšení sazeb Fedem je zřejmě u konce a nyní trh potřebuje nové nákupy, aby mohl získat dostatečnou energii a dokázal prolomit hranici 1 375 USD/unci. Nemusím říkat, že v Saxo Bank trváme na našem pozitivním pohledu i přesto, že vyhlídky ostatních tříd aktiv se zhoršují. Klíčová podpora zůstává na 1 300 USD/unci a průlom nad 1 375 USD/unci by mohl znamenat prodloužení až k 1 475 USD/unci.
Autorem textu je komoditní expert Saxo Bank Ole Hansen