Globální úspěch z Ukrajiny. Do rychle rostoucí e-learningové platformy Preply investoval 8 milionů dolarů český fond Orbit Capital

Český investiční fond Orbit Capital investoval společně s dalšími globálními fondy do mezinárodního startupu s ukrajinskými kořeny Preply – platformy pro online vzdělávání a výuku cizích jazyků skrze soukromé lekce s profesionálním lektorem. Společnost za poslední rok narostla pětinásobně. Investiční kolo Preply série C vedl největší investor do vzdělávacích technologií na světě Owl Ventures se sídlem v Silicon Valley. Český Orbit Capital přispěl startupu částkou 8 milionů dolarů a celková suma investice pro Preply se tak vyšplhala na 50 milionů dolarů. Peníze plánují využít k dalšímu budování AI technologie, na které staví, a na specializovaný obsah pro lektory. Na platformě dnes působí skoro sto lektorů narozených v České republice.

Radovan Nesrsta, partner Orbit Capital

Mezinárodní startup Preply se zaměřením na online vzdělávání zaznamenává rekordní milník v historii financování společnosti. Finance v sérii C získal nejen od amerického fondu Owl Ventures a nového českého investora Orbit Capital, ale také od Diligent Capital, Hoxton Ventures, Educapital, Evli Growth Partners a Przemyslawa Gaceka, spoluzakladatele společnosti Grupa Pracuj.

Zakladatelé Preply Kirill Bigai, Dmytro Voloshyn a Serge Lukyanov pocházejí z Kyjeva. V průběhu let přesunuli své podnikání do USA a jejich společnost se etablovala na evropském a americkém trhu. Svůj tým rozšířili o více než 400 zaměstnanců 58 různých národností ve 30 zemích světa. Preply se tak stal globálním e-learningovým hráčem, který spojuje největší komunitu zájemců o učení se jazyka moderním způsobem, v digitálním spojení s lektory z celého světa.

Jsem nesmírně hrdý na to, čeho jsme v Preply dosáhli. Stali jsme se číslem jedna pro lektory z mnoha zemí a přední světovou značkou v oblasti jazykových kurzů online. Díky financování plánujeme pokračovat v rozšiřování své působnosti v USA a v Evropě – zdvojnásobíme počet kurzů založených na umělé inteligenci a splníme svůj slib, že propojíme největší komunitu živého jazykového vzdělávání na světě,“ říká CEO a spoluzakladatel Preply Kirill Bigai.

Vzdělávání láká i Čechy 

Česká republika je pro společnost Preply jedním z největších a nejrychleji rostoucích trhů v Evropě. V minulém roce bylo Česko zařazeno na 24. místo nejlépe připravených zemí na přechod do online vzdělávání podle jejich e-learning indexu. Kromě toho, že se téměř polovina tuzemských studentů učí přes platformu anglicky, na druhé příčce je samotná čeština, jež je populární díky expatům a cizincům, kteří v Česku žijí a mají ambici se zdejší jazyk naučit a aktivně používat. Mezi další jazyky, které se na Preply Češi rádi učí, patří španělština, němčina a francouzština.

Mezi tři hlavní důvody, proč čeští studenti platformu využívají, patří zlepšení kariérních vyhlídek (29 %), zlepšení konverzačních dovedností (28 %) a příprava na stěhování do cizí země (16 %). V současné době působí na platformě Preply necelá stovka lektorů, kteří se narodili v České republice, 46 % z nich však nyní vyučuje v jiné zemi, přičemž oblíbenými místy pobytu jsou Velká Británie, USA, Španělsko, Německo, Spojené arabské emiráty a Portugalsko. S českým lektorem na Preply se v současné době učí žáci z více než 65 zemí světa, včetně studentů z USA, Německa, Ruska, Velké Británie, Polska, Ukrajiny, Austrálie a Španělska.

Podpora pro evropské technologické inovátory 

Fond Orbit Capital poskytuje jak tradiční investice výměnou za podíl ve společnostech, tak i dluhové financování, takzvaný venture debt. V posledních měsících investoval formou venture dept do společnosti rezidenčního developmentu Nova et Vetera a do jeho ekvitového portfolia přibyly projekty Booksy, DocPlanner nebo Rohlík.cz. Investice českého fondu do platformy Preply navazuje na strategickou podporu expanze technologických startupů z regionu střední a východní Evropy.

Orbit Capital dlouhodobě podporuje globální růst technologických společností ze střední a východní Evropy. Etablované VC fondy z našeho regionu se zaměřují na vstup do firem v počáteční fázi, my jako první investujeme v pozdější, růstové fázi, kde objem investice již zpravidla přesahuje možnosti ostatních fondů z CEE. Vidíme obrovský potenciál v digitálním řešení Preply a metodě jazykového vzdělávání dostupného z jakéhokoli místa na světě, zejména díky autentickému propojování studentů se soukromými lektory. Věříme, že investice pomůže startupu naplnit potenciál rychlého růstu na americkém a evropském trhu,“ říká Radovan Nesrsta, hlavní partner a člen investičního výboru Orbit Capital.

Více o Preply

Preply je digitální platforma pro online výuku jazyků, která spojuje více než 32 000 lektorů vyučujících 50 jazyků statisíce studentů ve 180 zemích světa. Díky umělé inteligenci a strojovému učení dokáže navrhovat shody mezi studenty a lektory a vytvářet individuální plány výuky tak, aby vyhovovaly rozpočtu, rozvrhu a aktuálním znalostem studenta. Společnost Preply založila v roce 2012 ukrajinská trojice Kirill Bigai, Serge Lukyanov a Dmytro Voloshyn. Dnes má více než 400 zaměstnanců 58 různých národností z 30 zemí Evropy, USA, Afriky, Asie a Latinské Ameriky.

Více o Orbit Capital

Orbit Capital je česká investiční skupina poskytující růstový kapitál, která pomáhá limitovanému počtu odvážných zakladatelů budovat významné značky. Orbit investuje napříč evropskými trhy, ale zaměřuje se především na investování do technologických firem v regionu střední a východní Evropy. Pomáhá zakladatelům uspět v jejich odvětví a vyrůst do významného tržního postavení. Orbit Capital poskytuje financování formou tradiční investice do ekvity a také prostřednictvím venture debt.

Newsletter