Dolar po inflaci otestoval hranici 1,1000 za euro, kterou nepřekonal. Dnes se obchoduje nad ní. Americké výnosy nakonec vzrostly. Koruna krátce oslabila nad 25,10 za euro a k 22,80 za dolar.

Greenpeace zveřejnilo tajné dokumenty k obchodní dohodě TTIP

Hnutí Greenpeace varuje, že chystaná dohoda o volném obchodu mezi Evropskou unií a Spojenými státy poškodí evropské spotřebitele a bude mít i negativní dopad na životní prostředí. Hnutí proto dnes na internetu zveřejnilo tajné dokumenty z vyjednávání, aby si utajovaná data mohl kdokoli projít. Bavorský premiér a předseda vládní Křesťanskosociální unie (CSU) Horst Seehofer podle listu Süddeutsche Zeitung prohlásil, že budoucnost plánované dohody s názvem Transatlantické obchodní a investiční partnerství (TTIP) zcele závisí na transparentnosti a ochraně spotřebitelů.

„Dokud u TTIP nebude transparentnost, nedám k ní jako předseda strany souhlas,“ řekl Seehofer, jehož CSU tvoří křesťanskodemokratickou CDU kancléřky Angely Merkelové stranickou unii. „Záleží mi na zachování vysokých spotřebitelských standardů,“ dodal.

Z dnes zveřejněných dokumentů, které již předem analyzovali němečtí novináři, podle médií vyplývá, že USA staví Evropskou unii pod tlak. Washington například hrozí, že zablokuje exportní úlevy pro evropský automobilový průmysl. Chce tak přimět EU k většímu odběru amerických zemědělských produktů. USA prý rovněž napadají evropské principy ochrany spotřebitelů, které nyní obyvatele EU chrání před geneticky modifikovanými potravinami či masem s růstovými hormony, napsal list Süddeutsche Zeitung na svých internetových stránkách.

Kritizován je také způsob vyjednávání, který je podle mnohých značně netransparentní. Zatímco EU své návrhy zveřejňuje, USA zachovávají své postoje v tajnosti. Zveřejněné texty ale přinášejí i podrobný náhled na americkou vyjednávací taktiku a postoje.

„Bohužel zveřejněný text potvrzuje obavy miliónů obyvatel EU, že TTIP oslabí jejich práva, ať už na ochranu životního prostředí a zdraví nebo práva spotřebitelská či zaměstnanecká. Zároveň posiluje práva a moc korporací na úkor veřejného zájmu. Pochybné vyjednávání o smlouvě by mělo být okamžitě zastaveno a v budoucnu by dalším jednáním měla předcházet veřejná debata,“ uvedl Jan Freidinger z české pobočky Greenpeace.

Součástí asi 250 stránek zveřejněných dokumentů je i dubnový návrh části závěrečného textu, který byl vypracován před newyorským kolem vyjednávání. To se konalo na konci dubna. Konečná verze dohody má mít asi 30 kapitol a řadu dodatků.

Newsletter