Britská ekonomika by mohla čelit zpomalení kvůli nejistotě způsobené rozhodnutím Británie opustit Evropskou unii. Uvedl to dnes britský ministr financí Philip Hammond. První návrh rozpočtu od hlasování o brexitu tak podle něj bude usilovat o to, aby byla ekonomika připravena na případné problémy s tím spojené, a na pomoc rodinám překonat obtížné časy.
Hammond v rozhovoru s televizní stanicí ITV prohlásil, že ekonomika čelí „většímu stupni nejistoty, než je obvyklé“. Jeho cílem je, aby ekonomika byla připravena na případné příležitosti i problémy, které před ní stojí.
Hammond však rovněž uvedl, že úroveň veřejného dluhu je mimořádně vysoká a ve středu, kdy britská vláda představí nové hospodářské plány vlády, nebude oznámeno velké zvýšení výdajů. Ministerstvo financí však dnes rovněž oznámilo, že v rozpočtu počítá s novými výdaji 1,3 miliardy liber (41 miliard Kč) na výstavbu silnic. Tyto výdaje jsou součástí opatření na podporu ekonomiky v době brexitu. Hammond potvrdil, že vláda plánuje opatření na podporou infrastruktury a zlepšení růstu produktivity.
Vláda premiérky Theresy Mayové uvedla, že zahájí formální jednání o odchodu z EU do 31. března. Do té doby však nechce prozrazovat svoji vyjednávací pozici. To však vyvolává ekonomickou nejistotu a spekulace a lobbování těch, kteří chtějí mít úzké vazby s unií i těch, kteří dávají přednost ráznému rozchodu.
Britská ekonomika čelí v příštím roce a v roce 2018 výraznému zpomalení. Hammond již opustil cíl svého předchůdce George Osborna, že rozpočet Británie se v roce 2020 přehoupne do přebytku, napsaly agentury AP a Reuters.