Asociace krajů chce po krajských volbách znovu otevřít debatu o přerozdělení některých daní. Její předseda Michal Hašek (ČSSD) po dnešním jednání s vládou řekl, že hejtmani se přihlásí především o podíl na daních, které souvisí s dopravou. Podle Haška to může být cesta, jak najít systémové řešení financování dopravní infrastruktury v Česku.
Hašek vládě poděkoval za to, že krajům pomohla s financováním oprav krajských silnic. Do budoucna je ale podle něj potřeba najít systémové řešení. Svoji představu dnes hejtmani ministrům představili, vyjednávání ale chtějí nechat svým nástupcům, kteří vzejdou z říjnových krajských voleb. „Přihlásíme se o určitý podíl na speciálních daních, které se platí v souvislosti s dopravou. Mám na mysli spotřební daň z pohonných hmot a silniční daň,“ řekl Hašek.
Až bude v příštích letech kabinet řešit otázku nového mýtného systému, chtějí kraje diskutovat i o zařazení silnic nižších tříd do mýtného systému nebo do podílu na výběru mýta. „Ale jsme na začátku, dnes nepadlo žádné rozhodnutí,“ konstatoval Hašek.
Asociace krajů dnes s ministerstvem dopravy podepsala memorandum o spolupráci státu a krajů na údržbě silnic 1. třídy. Hašek připomněl, že klíčová dopravní infrastruktura je v majetku státu, o údržbu se ale většinou starají kraje. „Měli jsme zájem, aby tento systém pokračoval. Memorandum popisuje kroky, které povedou k určité legislativní úpravě a jasnému zakotvení smluvního vztahu mezi státem a jednotlivými kraji,“ dodal předseda Asociace krajů a jihomoravský hejtman.
Příjmy obcí a krajů jsou nyní tvořeny například penězi ze sdílených daní, mezi které patří daň z přidané hodnoty, daně z nemovitosti nebo daně z příjmu. Dále dostávají peníze ze státního rozpočtu například na činnosti související s rozšířenou působností obcí nebo kraje nově na financování sociálních služeb.
DPH, daň z příjmu právnických osob i daň z příjmu fyzických osob patří mezi takzvané sdílené daně, jejich výnosy tak putují do státního rozpočtu i do pokladen měst a krajů.
Na kraje připadá 8,92 procenta a na obce 23,58 procenta z celostátního hrubého výnosu daně z příjmů právnických osob a daně z příjmu fyzických osob. V případě DPH dostávají obce 20,83 procenta a kraje 8,92 procenta. U DPH se krajům podíl zvedl od letošního roku z 7,86 procenta. Příjmy krajů z daní se tak vrátily do stavu před rokem 2011, kdy zákon podíl krajů na daňových výnosech snížil.