Vedoucí německý chemický a farmaceutický koncern Bayer uslyšel po čtvrtém kole námluv, ve kterých se od března znažil získat americkou biotechnologickou firmu Monsanto, konečně ano. Stojí 128 dolarů na akcii a za celkem 66 miliard amerických dolarů je dosud největším hotovostním převzetím jedné firmy druhou v historii. Proč Bayer kupuje světovou jedničku na trhu osiv?
Protože vybuduje, při souhlasu regulátorů, největšího dodavatele produktů pro zemědělskou výrobu na světě. Ovládat bude přes čtvrtinu světového trhu osiv a pesticidů. V rámci jmenovaných nej zároveň půjde o největší mezinárodní akvizici, o kterou se kdy v historii postarala německá firma.
Vedení Monsanta kývlo až na nejnovější nabídku na 128 dolarů za akcii. Ta byla zvyšována opakovaně, ale nikterak závratně – původní nabídkou bylo 122 dolarů. V červenci Bayer nabídl 125 dolarů a jen o týden zpět 127,50 dolaru za akcii.
Ve Spojených státech, které jsou domovem Monsanta, nechá Bayer sídlo pro aktivity na světovém trhu osiv. Centrála pro ochranu plodin a výzkum ale bude v německém Manheimu.
Dohoda zahrnuje i doložku, pokud se transakce nepovede, například kvůli shození regulátory. V takovém případě Bayer zaplatí dvě miliardy dolarů. Půjde-li vše dobře, celé převzetí má být uzavřeno do konce příštího roku.
Dosud největším hotovostním převzetí firmy v historii byla koupě americké pivovarské společnosti Anheuser-Busch belgickou InBev z roku 2008 za zhruba 60,4 miliardy dolarů, uvádí agentura Reuters. Dosavadní největší akvizicí německé firmy v zahraničí byla ale fúze automobilky Daimler s americkým Chryslerem z roku 1998, která oceňovala americkou firmu na více než 40 miliard dolarů. Dohoda mezi Bayerem a Monsantem je o více jak polovinu větší.
Dalšími nejvýznamnějšími převzetími německou firmou byla akvizice T-Mobilu skupinou Deutsche Telekom, převzetí Dresdner Bank skupinou Allianz a na páté příčce dle dat Bloomberg figuruje Bayer a jeho převzetí firmy Schering.
Monsanto je s podílem 26 procent jedničkou na trhu s osivy, vyrábí ale také například prostředek pro hubení plevelu Roundup a má zhruba 20.000 zaměstnanců. Společnost Bayer, která mimo jiné vyvinula aspirin a působí v řadě oblastí, je druhým největším producentem chemikálií pro zemědělskou výrobu. Po celém světě má 117.000 zaměstnanců.