Ceny nemovitostí obecně stále rostou. Ale někomu se nemusí dařit zanedbanou nemovitost prodat, nebo jen pronajmout. Byt nebo dům může projít zkrášlující procedurou tzv. home stagingem. A v dnešní době se dokonce nikdo nemusí dřít s nábytkem, aby byt vypadal líp. Stačí jen trochu grafického umu.
„V poslední době, a to nejen kvůli pandemii koronoviru, se rozšířil zájem o virtuální home staging. To znamená, že šikovný grafik v podstatě vytvoří vizualizace jednotlivých pokojů a nemovitost najednou vypadá úplně jinak. Ale i když odpadá stěhování nábytku, není virtuální home staging levná záležitost,“ říká Tomáš Urbánek z realitního portálu Realitymat.cz a dodává, že na druhou stranu se majiteli nemovitosti mohou vrátit peníze výhodnějším prodejem.
Nevýhodou virtuálního home stagingu je to, že při prohlídce v prodávané nemovitosti nábytek není. Ideální je tedy kombinace, nechat si profesionálně byt nebo dům uklidit a virtuálně doplnit třeba vestavěné skříně, kuchyň, nebo třeba gauč. Noví majitele také leckdy ocení, že prodávající za ně udělá vizualizaci a oni se pak při případné rekonstrukci mohou těmito materiály inspirovat.
Home staging jde udělat i levně
Pokud chce prodávající jen poradit, jak zvelebit nemovitost před prodejem, může si pozvat tzv. home stagera. Ten si nemovitost prohlédne a poradí třeba s lepším osvětlením, rozmístěním nábytku efektivně poradí, co a jak upravit. Součástí home stagingu je i nabídka uskladnění starého nábytku a půjčení nového, aranžmá a tipy, kde výhodně nový nábytek koupit.
„Platí pravidlo, že uklizený a vkusně vyzdobený byt se prodává mnohem lépe než nemovitost, kde je binec. Hlídat by si to měl ale nejen prodávající, ale i realitní makléř, který byt či dům prodává. Je jasné, že více zaujme fotografie s květinou než s hromadou starých novin. I takové inzeráty však v nabídkách realitních kanceláří můžete najít,“ dodává Urbánek.