Homeoffice – domácí pohoda, kterou mohou odnést naše záda

V době, kdy byla pandemie koronaviru na vrcholu, se většina firem, které měly tu možnost, uchýlily k zavedení práce z domova. Ta se může na první pohled zdát jako něco velmi pohodlného a bezpečného, domácí podmínky však zpravidla nejsou celodenní práci u počítače uzpůsobeny, čímž mohou trpět naše záda. Situaci nepřispívá ani nadměrný stres a psychický tlak. Všechny tyto faktory mohou přispět k nejrůznějším bolístkám, přičemž nejčastějším bodem úrazu jsou záda, která bývají ztuhlá, namožená a bolavá.

I když sezení osm a více hodin denně vkuse u počítače není ideálním stavem, ve firemních kancelářích už jsou tomu často alespoň trochu upravené podmínky, jako jsou ergonomické židle, vhodná výška stolu a podobně. Doma však většina lidí kancelář nemá, často například pracují u jídelního stolu nebo i z gauče v obývacím pokoji, což může být pro záda opravdovým utrpením.

S bolavými zády je nejlepší bojovat ještě dříve, než na ně dojde. Pokud trávíte osmihodinovou směnu pouze v sedě za počítačem, navíc na nevhodné židli, není divu, že vaše tělo bude ztuhlé a časem přijde i bolest. Sezení doporučuji prokládat pravidelnými pauzami o délce ideálně 5 minut jednou za hodinu. Během této pauzy se můžete projít a protáhnout.

Prevencí jsou také dechová cvičení do břicha, která zlepšují břišní peristaltiku. Ta totiž může mít na záda velký vliv. Aby bylo možné tato dechová cvičení provádět, doporučuji upravit i stravu. Dechová cvičení se neprovádějí dobře s plným žaludkem, proto je vhodné jíst po menších porcích a častěji. Určitě je lepší spíše lehčí strava, která zabrání i únavě při trávení. Dechová cvičení posilují zádové svaly a pomáhají zásobovat tkáně kyslíkem. Celkově zlepšují cirkulaci krve.  Dále jsou vhodné také rotační cviky, které pomáhají páteři a vyrovnávají dysbalance při sezení u počítače. Nezapomínejte ani na horní končetiny a občas je celé rozhýbejte.

5 tipů pro zdravější sezení podle specialisty na ergonomické sezení a výrobce nábytku RIM:

  1. Výška desky stolu by se měla pohybovat od 72 do 78 centimetrů, výšku vždy volte tak, aby lokty svíraly pravý úhel a deska stolu netlačila do předloktí.
  2. Na stole by mělo být dostatek místa pro monitor i klávesnici. Myslete na to, že vzdálenost obrazovky od obličeje by měla být od 50 do 70 centimetrů a hloubku pracovní desky tomu přizpůsobte. Její rozměr by se měl pohybovat od 80 do 100 centimetrů.
  3. Horní okraj obrazovky monitoru byste měli mít ve výšce očí, abyste se nehrbili a k počítači se nemuseli sklánět
  4. Abyste předešli zánětům karpálních tunelů nebo poruchám oběhového systému, zvažte podpěrky pro klouby. Pro správné uchopení myši bude stačit gelová podložka, pro nohy zase slouží ergonomická opěrka chodidel, která zajistí správný úhel kolen.
  5. Alfou i omegou ergonomického sezení při práci je správně vybraná židle. Měla by umožňovat dynamické sezení, přizpůsobit se pohybům těla a podepřít páteř na správných místech.

Pomůže i správně uspořádané sezení

Sedavá zaměstnání mohou v extrémních případech vést až k vyhřezlým ploténkám, degenerativním změnám páteře, chronickým bolestem krční páteře nebo i problémům se zažívacích traktem. Bolest zad se stává běžnou součástí lidských životů, řada z nás si dokonce zvykla na to, že tu s námi je každý den. Velmi pomůže ergonomicky zařízené pracovní místo, které těmto problémům dokáže přecházet.

A čemu se vyvarovat?

  • Dlouhé sezení bez pravidelných přestávek
  • Špatná výška pracovní plochy
  • Sezení s nohou přes nohu
  • Hrbení se ve snaze přiblížit se monitoru
  • Dlouhá nepřerušovaná práce na klávesnici, která může vést k syndromu karpálního tunelu
  • Velké množství těžkého jídla bez následného pohybu
  • Nadměrný stres

Produktové tipy pro zdravé sezení při práci?

Kolekce FLEXi

Kolekce konferenčních a otočných židlí FLEXi vyniká jak svou funkčností, tak dokonalou ergonomií a skvělým designem. Široká škála funkcí umožňuje maximální přizpůsobení požadavkům každého uživatele. Díky inovativnímu mechanismu a intuitivnosti nastavení každé funkce FLEXi zjednodušuje práci a poskytuje maximální komfort sezení. Kolekce zahrnuje variantu bílého i černého plastu, a obě verze je možné pořídit s čalouněnou či síťovou opěrou. Konferenční židle navíc nabízejí širokou škálu podnoží, které se přizpůsobí jakémukoli pracovnímu prostředí. FLEXi byla navržena italským designérem Massimem Costagliou a za svůj mimořádně zdařilý design získala v roce 2014 ocenění „Nábytek roku“.

Více o produktu zjistíte na webu RIM.cz nebo v síti RIM Pointů v Čechách a na Slovensku.

Newsletter