Hoteliéři si díky upsellingu vydělali přes 25 tisíc eur více, ukazuje report Mews

Oblast hoteliérství se stabilizovala. Během letošního léta byla obsazenost v hotelích kolem 66 %, což je o 2,5 % více než v roce minulém. Tato a další fakta uvádí český scaleup Mews, přední cloudový poskytovatel služeb v oblasti pohostinství, ve svém datovém reportu za léto 2023. Ukazuje, že navzdory podobnému počtu rezervací jako loni byly tržby za dostupnou místnost (RevPAR) v průměru o více než 20 eur vyšší. Zvýšila se i průměrná denní sazba (ADR), která letos činí o 30 eur více. Mezi nejatraktivnější doplňkové služby patří snídaně, parkovací místo nebo nápoj při příjezdu.

„Je snadné mluvit o trendech v pohostinství na základě toho, co cítíme, že se děje, ale není nad reálná data,“ řekl Matt Welle, generální ředitel společnosti Mews. „Nejenže vidíme, že se lidé dlouhodobě vracejí k cestování, ale data ukazují, že hoteliéři uplatňují kreativnější využití prostor a za to sklízejí vyšší zisky.“

Report se zabývá vývojem hoteliérství v letní sezoně za poslední rok. Uvádí nárůst obsazenosti pokojů a tržeb, zkoumá používanost online check-inů, ale poukazuje také na výrazný nárůst v prodeji doplňkových služeb. Mezi ně se řadí nabídka snídaně, parkovacích míst či dřívější check-in a pozdější check-out a pak i nápoj při příjezdu.

Doplňkové služby přinášejí do kasy hoteliérů až tisíce eur měsíčně

Každý pátý hotel rozšiřuje své příjmy nabídkou nebytových prostor. Poskytnutí parkovacího místa či zasedacích místností za léto 2022 přineslo až o 43 % vyšší tržby. To v průměru znamená 192 eur navíc za rezervaci neboli 8 075 eur měsíčně. Nejlukrativnějším pronájmem jsou parkovací místa. Ta hoteliérům průměrně vynesou 3 661 eur, což je navýšení o necelých 650 eur oproti roku minulému.

Jeden ze šesti hostů provede check-in online a podíl hostů, kteří upgradovali služby během online odbavení, se od loňského roku téměř zdvojnásobil. Tím hoteliéři vydělali v průměru o 30 eur více na každé rezervaci. Report ukazuje, že snídaně jsou bezkonkurenčně nejvíce žádaným doplňkovým servisem.

Mews je český scaleup, který poskytuje ubytovacím zařízením systém pro správu rezervací, check-inů a vyřizování požadavků jejich hostů. Umí mimo jiné přijímat platby, řešit kompletní management hotelu včetně personálu a především podporuje připojení na vlastní API, takže se může jakákoli jiná služba v případě zájmu se systémem propojit. Platformu dnes využívá na 3 500 ubytovacích zařízení v 85 zemích po celém světě. Společnost Mews vznikla v Praze a v současnosti má sídlo v Amsterdamu. Kromě toho má kanceláře také v Londýně, Bruggách, New Yorku a dalších městech. Součástí týmu Mews je více než 800 lidí. V investičních kolech A, B a C získal scaleup Mews celkem 225 milionů dolarů. Kromě toho obdržel na konci roku 2021 také strategickou investici od giganta Salesforce a v létě 2022 uvedl Mews for Salesforce, první nativní integraci mezi systémem pro správu nemovitostí a platformou pro řízení vztahů se zákazníky.

Newsletter