Inovace, které by již za několik let mohly významně vylepšit stávající produkty nebo se stát klíčovými pro širokou škálu zcela nových služeb, představila v rámci fóra „Rozšiřování inovačního prostředí“ (Broadening the Innovation Landscape) v čínském Šen-čenu technologická společnost Huawei. Každé dva roky fórum provází udílení cen desítce objevů s největším potenciálem vytvářet hodnotu pro společnost a celé odvětví. Ocenění si letos odnesla například neuronová síť, která výrazně snižuje spotřebu energie či unikátní identifikátor optických vláken. Ten je navržen tak, aby pomohl operátorům spravovat síťové zdroje a zredukoval čas i náklady spojené se zaváděním vysokorychlostního internetového připojení.
Vývoj inovativních řešení úzce souvisí s právy duševního vlastnictví, jejichž ochrana a sdílení je pro celý technologický ekosystém podle Huawei zcela zásadní. „Ochrana duševního vlastnictví je klíčem k ochraně inovací,“ prohlásil vedoucí právního oddělení ve společnosti Huawei, Sung Liou-pching. „Chceme na naše patenty a technologie poskytovat licence, abychom mohli inovace sdílet se světem. Toto pomůže rozšířit inovační prostředí, posouvat dál celé odvětví a rozvíjet technologie pro každého,“ dodal Sung.
Ke konci loňského roku byla společnost Huawei držitelem více než 110 000 aktivních patentů ve více než 45 000 patentových skupinách. Technologický gigant disponuje větším množstvím udělených patentů než kterákoli jiná čínská společnost, zároveň také podal nejvíce patentových přihlášek u Evropského patentového úřadu a řadí se na páté místo, co se týče nových patentů udělených ve Spojených státech. Již pět let v řadě je Huawei celosvětově na prvním místě v aplikaci Smlouvy o patentové spolupráci. Alan Fan, vedoucí oddělení pro duševní práva ve společnosti Huawei, uvedl, že hodnota patentů společnosti si v rámci odvětví vysloužila široké uznání, zejména co se týče běžných standardů, jako jsou mobilní technologie,
Wi-Fi a audio/video kodeky.
„V uplynulých pěti letech byly využity Huawei patenty pro 4G a 5G ve více než dvou miliardách smartphonů. V automobilovém průmyslu se každý rok prodá osm milionů vozidel, které využívají v oblasti konektivity naše patenty,“ doplnil Fan. Huawei zároveň aktivně spolupracuje se společnostmi zabývajícími se správou patentových licencí, jejichž prostřednictvím nabízí „jednorázové“ licence pro běžné standardy. „Více než 260 společností – na které připadá jedna miliardu zařízení – získalo HEVC patentové licence od Huawei prostřednictvím patentového poolu,“ řekl Fan. Dodal, že společnost v současnosti jedná o vytvoření nového patentového poolu, který umožní celému odvětví „rychlý přístup“ k patentům Huawei pro Wi-Fi zařízení, a zároveň diskutuje se zástupci oboru o společných licenčních programech týkajících se patentů pro 5G.
Na fóru se vyjádřil také bývalý viceprezident Evropského patentového úřadu Manuel Desantes, podle nějž v dnešní době již není tím nejdůležitějším počet registrovaných patentů nebo vynálezů. „Systém ochrany duševního vlastnictví by měl zajistit, že vynálezy, jež si ochranu zaslouží, jsou ty, které opravdu přinášejí skutečnou hodnotu,“ uvedl Desantes.
Huawei každoročně investuje více než 10 % svých tržeb do výzkumu a vývoje. V roce 2021 společnost zvýšila své investice do této oblasti na 142,7 miliardy čínských jüanů, což představuje 22,4 % celkových výnosů Huawei. Tyto investice vynesly společnosti druhé místo v hodnocení investic do průmyslového výzkumu a vývoje v EU za rok 2021. Za posledních deset let čítaly celkové investice Huawei do oblasti výzkumu a vývoje přes 845 miliard čínských jüanů.