I v roce 2022 rostl počet majitelů kryptoměn, navzdory medvědímu trhu a snížení objemu obchodů

Během roku 2022 si ke kryptoměnám opět našel cestu větší počet lidí než v roce předchozím. Navzdory událostem, které během uplynulých měsíců hýbaly trhem, ať už to byl pád burzy FTX, nebo měny Terra Luna. Ke konci roku 2022 tak kryptoměny vlastnilo už přes 400 milionů lidí. Znamená to, že každý dvacátý člověk na Zemi dnes vlastní nějaké kryptoměny. Vedle toho k nim ovšem otevřeně přistupují také další státy, například země Latinské Ameriky bojující s inflací. Ani Evropa ovšem nezůstává pozadu, a tak některá města ve Švýcarsku umožňují platit kryptoměnami třeba daně. Portugalsko na ně potom zavedlo 0% daň ze zisku. Nárůst uživatelů reflektuje i česká kryptoburza Coinmate, která se však vzhledem k nástupu bear marketu soustředila na vylepšení svých služeb. V roce 2022 tak spustila možnost platit kartou nebo službu OTC určenou pro vyšší investice.

„Obecně se rok 2022 rok nesl ve znamení menšího objemu obchodů napříč všemi trhy. I přes stále probíhající ‚medvědí trh‘ se však dařilo OTC investování, tedy mimoburzovním obchodům s většími částkami. Navzdory tomuto trendu po celém světě rostl počet lidí vlastnících alespoň nějaké kryptoměny, a to o více než 100 milionů. I my jsme zaznamenali několik tisíc nových uživatelů. Zajímavostí potom může být, že i s přílivem nováčků na trh je stále nejoblíbenější bitcoin a vlastně i já ho stále vnímám jako nejstabilnější. Zároveň se začátkem roku lze vidět, že se trhy začaly pohybovat jinak než do strany a pomalu ožívají. Nechci říkat, že za měsíc nebo dva přijde bull run, ale situace vypadá nadějně a je dokonce možné, že jsme se již podívali na dno a začíná nový cyklus. Není ale vyloučené, že než bull run opravdu začne, můžeme na dno narazit ještě jednou,“ říká Roman Valihrach, CEO Coinmate. Vliv na kryptoměnový trh ovšem bude mít také makroekonomická situace. Případná krize totiž potáhne dolů akcie a následně i kryptoměny.

Bear market tady nebude věčně

Od roku 2018 do roku 2021 rostl mnohonásobně nejen počet uživatelů, ale i hodnota bitcoinu. V předminulém roce se tak jeho hodnota vyšplhala až na 67 tisíc dolarů za jednu minci. Po vrcholu ovšem často přichází pád, což se stalo v roce 2022, kdy hodnota bitcoinu klesla o desítky procent. Na většině trhů se ovšem tržní cykly pravidelně vyskytují a jsou pro ně přirozené. Střídají se totiž období hamižnosti, kdy se každý bojí, aby mu neutekla příležitost, a extrémního strachu, kdy lidé ztrácí důvěru a ve velkém prodávají. Protože je trh kryptoměn velmi mladý, tyto vzestupy a pády jsou větší než na tradičních trzích, jako je ten akciový.

„V roce 2021 vyvrcholil čtyřletý cyklus trhu kryptoměn. To přirozeně způsobilo, že se loni snížil objem transakcí. Do té doby měli všichni obavu, že jim něco unikne, přijdou o zhodnocení, a tak nakupovali jako o život. Pak se situace změnila a přišel bear market. Ze začátku nebylo jisté, že se situace otočila. Existoval totiž narativ super cyklu, kterému spousta lidí věřila. Ale jak bitcoin dál klesal, začalo být jasné, že párty skončila, s čímž souvisí také klesající objem obchodů. V současnosti vnímám, že se cyklus obnovuje, bitcoin získává na hodnotě a investoři začínají být aktivnější,“ říká Roman Valihrach.

Velký vliv na celý trh ovšem měly také události na pozadí. Ať už je to pád tokenu Terra prakticky k nule, nebo krach burzy FTX. Na tom je jasně vidět, že trh s kryptoměnami je pořád v pubertě a teprve přijde střízlivé dospívání. Trh se ale také očišťuje od nekvalitních projektů, které lákají uživatele na rychlý zisk. Ti se však bohužel často nechávají unášet emocemi a naskakují na vlny v nevhodný čas. Na druhou stranu se mezi nováčky v kryptoměnách zařadily další instituce a velké společnosti, například Gucci a Tesla, což  může v očích potenciálních zájemců o kryptoměny zvýšit kredibilitu.

Nekvalitní projekty ohlídá MiCA

V blízké době by ve věstníku Evropské unie měla také vyjít vyhláška o regulaci MiCA, která bude chránit především uživatele. Formalizuje totiž fungování na trzích s kryptoměnami a sjednotí legislativu napříč zeměmi EU. Bude vyžadovat, aby podmínky plnily malé i větší podniky bez rozdílu. Dojde tak i ke zmizení neprofesionálních projektů, o kterých nikdo neví, jak přesně fungují.

„Připravujeme se na regulaci tak, abychom splňovali všechny bezpečnostní a compliance standardy. Vylepšujeme zabezpečení, aby bylo na bankovní úrovni, rozšiřujeme tým compliance a ladíme procesy. Samozřejmě také dodržujeme nejpřísnější regulace a nikdy neobchodujeme s majetkem klientů. To ovšem nejsou jediné změny, na které se chystáme. Intenzivně pracujeme také na zlepšení služeb. Loni jsme tak například spustili vlastní OTC desk, tedy možnost jednoduše obchodovat velké objemy, nebo lze nově platit kartou. Navíc při placení kartou VISA nabízíme velmi nízké poplatky,“ uzavírá Roman Valihrach.

Ryze česká kryptoburza Coinmate je seriózním a dlouholetým hráčem na poli kryptoměn. Podporuje platby v korunách, soustředí se zejména na bezpečnost, snižování rizik a poskytování služeb na profesionální úrovni. Od svého vzniku v roce 2014 má přes 90 000 registrovaných uživatelů zejména z Česka, Slovenska a zemí střední a západní Evropy. Dle vize Coinmate mají být kryptoměny už dnes zastoupené po boku tradičních instrumentů v každém investičním portfoliu – a aby do kryptoměn mohl investovat skutečně každý, nabízí uživatelům burza maximálně přehledné rozhraní a kompletní podporu v češtině. Zároveň umožňuje obchodování s prověřenými kryptoměnami nebo možnost automatizovaného pravidelného spoření do bitcoinu ve spolupráci se Štosuj.cz. Zakladateli Coinmate jsou Roman Valihrach a Daniel Houška, jedni z prvních propagátorů bitcoinu a technologie blockchainu v Česku.

Newsletter