Růst nabídky ropy na světovém trhu v příštím roce zřejmě bude rychlejší než růst poptávky. Globální spotřeba ropy přitom vůbec poprvé překročí hranici 100 milionů barelů denně (b/d), uvedla dnes podle agentury Reuters ve své pravidelné měsíční zprávě Mezinárodní agentura pro energii (IEA).
IEA předpokládá, že globální růst poptávky se příští rok zvýší na 1,4 milionu b/d z letošních 1,3 milionu b/d, přičemž hlavními tahouny spotřeby budou Čína a Indie.
Produkce ropy mimo Organizaci zemí vyvážejících ropu (OPEC) se však bude v roce 2018 zvyšovat dvojnásobným tempem oproti letošnímu roku, kdy se státy OPEC a 11 nečlenských zemí zavázaly k omezování těžby. Letošní růst těžby ropy mimo OPEC agentura odhaduje na 700.000 b/d. „Předpokládáme, že v roce 2018 se produkce ropy mimo OPEC zvýší o 1,5 milionu b/d, což je lehce nad očekávaným přírůstkem světové poptávky,“ uvedla IEA. Na tomto nárůstu se budou hlavní měrou podílet USA těžbou ropy z břidlic. Ta by se měla příští rok zvýšit o 780.000 b/d po letošním růstu o 430.000 b/d, píše list Financial Times.
OPEC a 11 dalších exportérů ropy včetně Ruska se dohodly, že stávající dohodu o omezení těžby o 1,8 milionu b/d prodlouží do března 2018. Cílem je srazit světové zásoby ropy na pětiletý průměr. V současné době jsou o 292 milionu barelů na touto hranicí. Za předpokladu, že dohoda OPEC bude dodržena, může se podařit dostat zásoby ropy na kýženou úroveň až v závěru dohody. A nic na tom zřejmě nezmění ani standardně větší růst poptávky po ropě ve druhém půololetí, píše IEA.