Celosvětová poptávka po ropě vykáže v letošním i příštím roce výraznější nárůst, než se předpokládalo. Ve své pravidelné měsíční zprávě o situaci na trhu s ropou to dnes uvedla Mezinárodní agentura pro energii (IEA). Upozornila přitom, že na posouzení dopadů nedávné dohody předních těžařských zemí o snížení produkce ropy je zatím příliš brzy.
IEA zvýšila odhad letošního růstu celosvětové poptávky po ropě o 120.000 barelů na 1,4 milionu barelů denně. Prognózu růstu na příští rok pak zlepšila o 110.000 barelů na 1,3 milionu barelů denně. Za těmito úpravami stály hlavně změny v odhadech spotřeby ropy v Číně a Rusku.
Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) se koncem listopadu dohodla na snížení těžby ropy o 1,2 milionu barelů denně. O minulém víkendu se k dohodě připojily těžařské státy mimo OPEC, které slíbily snížení produkce dohromady o 558.000 barelů denně.
„Pokud OPEC a jeho partneři mimo toto sdružení dodrží sliby, globální zásoby ropy by se v první polovině příštího roku mohly začít snižovat,“ uvedla IEA. „Měli bychom jim dopřát čas k realizaci dohody, než upravíme svůj výhled situace na trhu,“ dodala agentura. Upozornila také, že v listopadu se celosvětové dodávky ropy vyšplhaly na rekordních 98,2 milionu barelů denně.
Produkce členů OPEC podle agentury v listopadu vzrostla o 300.000 barelů na rekordních 34,2 milionu barelů denně. Těžba v ostatních zemích se ale o 160.000 barelů denně snížila a dosáhla 57,1 milionu barelů denně.
Světové ceny ropy začátkem letošního roku vinou nadbytečných dodávek na trh poprvé za 12 let sestoupily pod 30 dolarů za barel. Díky dohodě o snížení těžby se sice vrátily nad 50 dolarů, dál ale zůstávají hluboko pod úrovněmi z první poloviny roku 2014, kdy výrazně přesahovaly hranici 100 dolarů za barel.