Iguana digitalizuje lodní byznys. Začala Boatsetterem, nyní „swapuje“ jachty a chce pomoct nové generaci od byrokracie

Softwarové studio Iguana, které je specialistou na online tržiště, pomáhá lodnímu byznysu plně digitalizovat své odvětví. Nově své síly napíná ke generaci loďařů, kteří se ve velkém potýkají se zastaralým byrokratickým systémem. Po zkušenostech nasbíraných při tvorbě marketplace pro americkou platformu na pronájem jachet Boatsetter, která Iguaně doslova zaklepala na dveře, je softwarové studio na moři jako doma – pod svá křídla si nedávno vzalo také projekt Yachtswaps umožňující výměnu jachet. Iguana ale také tvoří funkční marketplace platformy podporující cestování na souši, jako jsou Campiri nebo Dokempu.

Paul Tesar, CEO Iguany

„Do lodního byznysu se noříme ještě víc – a vracíme se tak paradoxně do svých úplných začátků. Kluci z Boatsetteru mi totiž před lety zaklepali na dveře a rozhodli se koupit naši firmu GoCharter, která obsahovala první prototyp technologie pro moderní fungování marketplace. Vzhledem k nedostatečnému stavu původního Boatsetteru bylo nezbytné přenést know-how Iguany, která tenkrát fungovala pod názvem PragueLabs. Převzali jsme kompletní technologii na projektu Boatsetter a já stal se jejich CTO. Ve finále tato zkušenost položila základy pro naši specializaci na online tržiště,“ popisuje začátky spolupráce Paul Tesar, CEO Iguany.

Nyní se chce Tesarův tým zaměřit na modernizaci správy lodí, která je podle něj všude po světě zastaralá a na mnoha místech zcela neefektivní a nedostačující. „Do loďařského byznysu přichází mladá krev, která chce staré praktiky přirozeně digitalizovat. Je to ohromná příležitost, kterou by bylo škoda nevyužít,“ komentuje další směřování softwarové firmy její CTO Jan Pospíšil.

Lepší řešení pro jachty

Jednou z vlajkových lodí digitalizace lodního průmyslu je projekt Yachtswaps. Platforma umožňující výměnu jachet měla v době příchodu Iguany už první verzi svého produktu, na které chtěli začít ostře testovat uživatelský potenciál. Iguana však přišla s jiným řešením. „Stejně jako u předchozích projektů se leguáni stali partnerem projektu a vstoupili do něj se svou technologií a ověřenými postupy pro vybudování funkčního online tržiště. Iguana tak se svým týmem upravila jejich verzi produktu a dodala k němu design a vývoj,“ uvádí Tesar.

Projekt studio dokončilo během jednoho kvartálu a poskytlo tak stabilní základnu pro budoucí škálování. Iguana kompletně revidovala design aplikace a poskytla pomoc po produktové stránce. Nešlo tedy jen o grafickou podobu, ale i frontend a backend vývoj. Webová stránka Yachtswaps v nové podobě bude na trh uvedena v druhé polovině léta 2023, Iguana v projektu současně získala podíl.

Doma ve vodě i na souši

Kromě lodního segmentu pomáhá Iguana s technologiemi i v dalších oblastech cestování. Má za sebou například stavbu platformy pro půjčování karavanů Campiri nebo portál nabízející více než dva tisíce různých míst a lokalit ke kempování Dokempu.cz, který převedla do moderní podoby po vizuální i technologické stránce.

„Naším záměrem je vytvářet moderní a efektivní platformy, které uspokojí potřeby nejen klientů, ale především koncových uživatelů. Campiri a Dokempu jsou dva krásné projekty, které patří do segmentu udržitelného cestování. Stejně jako u Boatsetteru se u nich ukázalo, jak efektivní a funkční je naše technologické řešení pro online tržiště. Pomohli jsme převést Yachtswaps na moderní technologie a těšíme se na další partnerství a digitalizaci nejen lodního průmyslu, ale i dalších projektů, které lidem usnadní cestování,“ uzavírá Paul Tesar.

Iguana je česko-americké softwarové studio pro startupy i velké firmy, které hledají spolehlivého partnera do vývoje kompletních funkčních produktů. Specializuje se na tvorbu marketplace, umí ale i jiná SaaS řešení a vše ostatní, co souvisí s jejich vývojem. Projekt, za kterým stojí trio zakladatelů Paul Tesar, Jan Pospíšil a Martin Pultzner, vznikl v roce 2015 pod názvem Prague Labs a v roce 2023 prošel rebrandingem. Práci jejich zkušeného čtyřicetičlenného týmu už dokázaly ocenit řady začínajících firem v Evropě i USA – mezi nimi například Nestlé, E.on, webexpo, projekt Českých drah JLV nebo zprostředkovatel pronájmu karavanů Campiri.

Newsletter