Opozice dnes po celé Indii organizuje protesty proti nedávnému rozhodnutí centrální vlády zrušit v rámci boje s korupcí dvě bankovky s nejvyšší nominální hodnotou – 500 a 1000 rupií (asi 180 a 360 korun). Na protestních shromážděních či pochodech v rámci takzvaného „dne hněvu“ se podílí většina opozičních sil včetně Indického národního kongresu.
Kritici vlády jsou přesvědčeni, že proces rušení bankovek je nezvládnutý a vrhá více než miliardovou společnost do chaosu. Za nekompetentní a pro ekonomiku škodlivé označil rozhodnutí kabinetu bývalý dlouholetý indický premiér Manmóhan Singh.
Zpravodajové na místě ale podle BBC tvrdí, že mnoho Indů stažení bankovek podporuje, jakkoli působí nepříjemnosti. Indickou ekonomiku dlouhodobě poškozuje kultura takzvaných černých peněz, kdy podnikatelé používají hotovost, aby se vyhnuli placení daní. V hotovosti se odehrává 80 až 90 procent transakcí a zejména na venkově mnoho lidí vůbec nemá bankovní účet. Objem stínové ekonomiky se odhaduje na 20 procent HDP.
Indický premiér Naréndra Módí počátkem měsíce zrušení bankovek obhajoval jako krok, který pomůže v boji proti korupci, daňovým únikům a stínové ekonomice. Lidé, kteří mají nyní již neplatné bankovky, si je mohou uložit na bankovních účtech do konce roku. Ovšem každý, kdo přinese velkou sumu peněz, se ocitne v hledáčku daňových úřadů. Na mnoha místech v posledních dnech vypukl zmatek, když se miliony lidí snažily staré bankovky vyměnit. Ve frontách před bankami se často odehrávaly hádky a rvačky a na zajištění pořádku se podíleli i příslušníci polovojenských jednotek.