Indie investuje miliardy dolarů do rozvoje železnice

Indie hodlá v příštích pěti letech investovat 137 miliard dolarů (3,36 bilionu Kč) na zlepšení chátrající železniční sítě. Plány dnes představila vláda, jejíž premiér Naréndra Módí usiluje o vybudování infrastruktury potřebné k nastartování hospodářského růstu. Indie má čtvrtou největší železniční síť na světě, která denně přepraví 23 milionů cestujících. 

Indické dráhy jsou zároveň největším jednotlivým zaměstnavatelem v zemi a reforma železnic je proto politicky citlivým tématem. Minulé vlády se modernizaci vyhýbaly a dávaly místo toho přednost zajišťování levné přepravy a tvorbě míst. 

Během následujícího roku zvýší vláda v Dillí investice o zhruba polovinu na bilion rupií. V dalších letech by se vládní výdaje měly dál zvyšovat, pokud se má splnit pětiletý cíl. Ekonomové ale pochybují, jak se vládě podaří najít peníze, když musí držet na uzdě schodek veřejných financí, napsala agentura Reuters. 

Indický ministr železnic Suréš Prabhu prohlásil, že potřebné prostředky získá od věřitelů, penzijních a dalších fondů, ale také lepším inkasováním peněz z drážního majetku. Privatizaci železnice ale nechystá, řekl Prabhu, který rovněž zvýšil poplatky v nákladní železniční přepravě. Jízdenek v osobní dopravě ale nezdraží, prohlásil tento týden. 

Investice se podle něj zaměří na zlepšení a rozšíření stávajících železničních tras, které mnohdy fungují nad svou kapacitu. 

Nejlepší vlakové soupravy v zemi jezdí v průměru rychlostí 70 kilometrů v hodině. Železniční nehody nejsou v Indii ničím výjimečným, zatímco hygiena ve vlacích a na nástupištích je bídná. 

Indická vláda představí státní rozpočet na příští fiskální rok v sobotu. Očekává se, že premiér při té příležitosti představí i širší ekonomickou verzi, jejímiž hlavními body bude výstavba silnic, budování energetických kapacit a technologií nutných k tomu, aby se z třetí největší asijské ekonomiky stal jeden ze světových ekonomických lídrů. 

Newsletter