Inflace dále zvolňuje i přes vysoký růst mezd

Průměrná mzda v posledním čtvrtletí loňského roku výrazně zrychlila díky masivnímu navýšení platů ve veřejném sektoru. Zatím se ale zdá, že to mělo pouze nepatrný dopad do cen. Jádrová inflace zvolňuje kvůli efektu statistické základny. Celková inflace tak podle nás v únoru klesne na 2 %. Měsíční data z reálné ekonomiky by na druhé straně měla potvrdit dobrý vstup ekonomiky do roku 2018. 

Ekonomické oživení hlavních českých obchodních partnerů neztrácí dynamiku, což je patrné i na výsledcích domácího zahraničního obchodu a průmyslové produkce. Poptávka po autech roste jak v Německu, tak v celé eurozóně. Tato poptávka se však postupně mění. S tím, jak jsou domácnosti stále bohatší, preferují také větší automobily, což nesvědčí českým výrobcům menších vozů. Navíc se nejistota spojená s Brexitem odráží i na odbytu aut na Britské ostrovy. Údaje zveřejněné Sdružením automobilového průmyslu naznačují, že počet aut vyrobených v Česku přestává růst. Domníváme se však, že celková hodnota vyrobených aut roste, protože se jedná o větší vozy. Dynamika dalších průmyslových odvětví zůstává pozitivní, i když některá už narážejí na hranice svých produkčních možností. I další zvyšování průmyslové produkce bude narážet na nedostatek volné pracovní síly.

Podíl nezaměstnaných se podle našeho odhadu snížil o desetinu procentního bodu a potvrzuje tak náš dlouhodobý výhled, že ekonomika si na začátku roku udržuje velmi dobrou dynamiku. Utažený trh práce se projevuje v růstu mezd. Od 1. listopadu se navíc přidává masivní zvýšení platů ve veřejném sektoru. Úředníci dostali přidáno 10 % a učitelé dokonce 15 %. Růst platů ve veřejném sektoru bude tlačit i na soukromý sektor, aby více přidával svým zaměstnancům.                 

Maloobchodní tržby těží z nízké nezaměstnanosti a silného mzdového růstu. Jejich dynamika zůstává dlouhodobě silná a věříme, že údaje za leden potvrdí, že chuť domácností utrácet se nevytratila. To naznačuje i spotřebitelská důvěra, která na začátku roku dosáhla svého historického maxima. Vysoké tržby by se měly také projevit na spotřebě domácností, která zůstane tahounem růstu v letošním roce.

Jádrová inflace zvolňuje i přes silný růst mezd

Efekt statistické základny se zasloužil o to, že inflace na začátku letošním roku oslabuje. Tento trend pokračoval i v únoru. Jádrová inflace v lednu překvapila slabším růstem. Silný růst mezd se zatím do jádrové inflace nepropsal, zatímco posilující koruna pomohla zkrotit část proinflačních tlaků. Inflace cen potravin padá z výšin loňského roku a její příspěvek do inflace bude letos výrazně nižší. Na druhé straně se na cenovém růstu budou mnohem více podílet regulované ceny, když na začátku roku mimo jiné vzrostly ceny elektřiny, což bude podporovat meziroční inflaci až do prosince. Riziko pro únorový cenový růst je spíše na straně nižší inflace. To platí i pro jarní měsíce. Zdá se, že mzdové tlaky se v ekonomice projevují pomaleji, než jsme původně očekávali. Inflace by se mohla dokonce dostat pod 2 %. Nicméně ve střednědobém výhledu by se inflace měla znovu zvýšit. V létě by se pak měla dostat bezpečně nad dvě procenta.

Newsletter