Roční míra inflace ve Spojených státech v říjnu vystoupila na 1,6 procenta, a dostala se tak nejvýše za dva roky. Proti předchozímu měsíci pak spotřebitelské ceny vzrostly o 0,4 procenta, nejvíce za šest měsíců. Přispěly k tomu vyšší nájmy a dražší benzin, uvedlo dnes americké ministerstvo práce. Známky oživení inflace zvyšují pravděpodobnost, že americká centrální banka (Fed) v prosinci zvýší úrokové sazby. V září inflace činila 1,5 procenta.
Jak roční, tak meziměsíční inflace byla v souladu s odhady analytiků v anketě agentury Reuters.
Takzvaná jádrová inflace, která nezahrnuje kolísavé ceny potravin a energií, ale meziročně zpomalila na 2,1 procenta ze zářijových 2,2 procenta. Meziměsíčně jádrové ceny stouply stejně jako v předchozím měsíci o 0,1 procenta.
Ceny benzinu se proti předchozímu měsíci zvýšily o sedm procent po zářijovém růstu o 5,8 procenta. Na celkovém růstu inflace tak měl benzin více než poloviční podíl. Ceny potravin se už čtvrtý měsíc za sebou nezměnily. Nájmy se zvýšily o 0,4 procenta a zdražilo také oblečení a nová auta.
Fed tento měsíc nechal úrokové sazby beze změny, jeho měnový výbor dal ale najevo, že důvodů ke zvýšení úroků přibývá. Fed zvýšil úroky poprvé po téměř deseti letech loni v prosinci.
Inflace by mohla růst v příštích letech, pokud nově zvolený prezident Donald Trump prosadí své návrhy na zvýšení výdajů na infrastrukturu a obranu. Fiskální stimuly na pozadí plné zaměstnanosti by znamenaly mnohem rychlejší tempo zvyšování úrokových sazeb, než se nyní čeká.