Dnešní technologie dokážou zkrátit stavební proces na několik týdnů. Ptáte se, jak je to možné? Na to nám odpoví ředitel divize pasivních domů společnosti NWT, Ing. Karel Havlíček.
Pane Havlíčku, v čem jsou vaše domy tak praktické a pomocí jaké technologie je stavíte?
Naše pasivní domy stavíme pomocí technologie prefabrikovaných železobetonových stěnových prvků. Systém jsme nazvali ALPH (Active Live Passive House) a vycházíme ze symboliky 4 základních elementů – slunce, voda, vzduch a země. Všechny tyto elementy také využíváme k přeměně energie v našich domech a tím pádem i větší nezávislosti na klasických komerčních zdrojích.
Pasivní domy ALPH jsou ideální volbou pro každého, kdo hledá jednoduché, variabilní a kvalitní řešení. A také ty nejmodernější technologie. Standard ALPH přináší zdravé a bezpečné bydlení, které je současně šetrné i k životnímu prostředí. Zároveň jsme schopni díky předem připraveným prefabrikovaným panelům vlastní výroby stavět opravdu velmi rychle.
Je možné u vás vytvořit svůj vlastní projekt, nebo stavíte pouze domy, které již máte naprojektovány?
Máme předem naprojektované typové domy, ale samozřejmostí je u nás i zpracování návrhu podle přání zákazníka. V případě zájmu klienta můžeme také některý z našich již navržených domů upravit přesně podle jeho požadavků.
Můžete nyní ve zkratce popsat samotný proces stavby domu?
Proces začíná zpracováním 3D modelu domu, v němž si zákazník odsouhlasí místnosti, pozice a velikosti okenních a dveřních otvorů, pozice montážních krabic pro vypínače a zásuvky a připravenost pro vnitřní rozvody kanalizace a vody. 3D model je pro nás také podkladem pro rozdělení domu na jednotlivé stěnové díly a výrobní dokumentaci. Toto všechno jsme schopni zvládnout rychle a jednoduše pomocí specializovaných softwarů, které jsme si pro naši potřebu nechali naprogramovat. Vše dále pokračuje výrobou prefabrikovaných betonových panelů, které vznikají přímo v našem výrobním závodě. Tyto, již vyrobené panely, jsou poté na stavbu přivezeny až v momentě realizace samotné stavby. Náš systém má bezesporu také navíc jednu velkou výhodu. Je absolutně nezávislý na počasí.
Po transportu stěnových dílů na stavbu se instalují na předem připravenou základovou desku. Montáž je rychlá a velmi efektivní, jednotlivé stěny se spojují ocelovými šrouby a zalijí betonovou zálivkou. Po výstavbě podlaží přichází na řadu stropní desky, schodiště, další a další podlaží až po dokončení hrubé stavby. Jedno podlaží domu standardní velikosti dokážeme „poskládat jako Lego“ již za jeden den práce. Díky pečlivé přípravě a prefa systému předcházíme rozměrové nepřesnosti a s tím spojeným problémům s těsností obálky domu.
Předem připravené prefabrikované stěnové prvky vyrábíte tedy z betonu.
Ano, je to přesně tak. K výrobě panelů používáme speciální „rychlý chytrý beton“ neboli Quick Clever Concrete, který splňuje normu ČSN EN 206. Jedná se o tekutý samozhutnitelný beton s výhodami tradičně vibrovaného betonu. Stěnové prvky pro obvodové stěny se vyrábí současně se zabudovanou tepelnou izolací, rozvody pro instalace, rámy pro okna a dveře pro předstěnovou montáž a hrubou venkovní omítkou v první vrstvě.
Proč zrovna beton?
Beton má ze stavebních materiálů nejlepší fyzikální vlastnosti a současně je nejvhodnějším materiálem pro efektivní využití akumulace tepla ze slunce. S tímto materiálem se také pracuje rychle a jednoduše. Je to materiál, který nezevšední a svými vlastnostmi s přehledem projde i přísnými standardy pro pasivní domy.
Jaká je životnost tohoto typu domu?
Životnost pasivního domu z prefabrikovaných železobetonových dílů je podstatně větší než např. u dřevostaveb a bude dobře sloužit několika generacím.
Pandemie koronaviru ve spouště případů změnila myšlení a jednání lidí. Vnímáte tedy větší nárůst poptávky po bydlení, ve kterém můžete bydlet za pár týdnů či měsíců oproti jiným způsobům výstavby, které trvají i několik let?
Skutečnost, že lidé dnes chtějí bydlet co nejdříve ve vlastním je dána tím, že své bydlení financují z více zdrojů. Mají vlastní úspory, prodají své stávající bydlení a na zbytek si vezmou hypotéku. S naší technologií výstavby z prefabrikovaných stěnových panelů se dá bydlet ve vlastním opravdu do pár měsíců od finálního rozhodnutí výstavby. Lidé tak nemusí čekat na realizaci stavby v nekonečném pořadníku. Zároveň rychlost technologie naší výstavby rozhodně žádným způsobem neovlivňuje kvalitu. Naše stavby splňují v nejvyšších možných parametrech požadavky udělení dotací Nová zelená úsporám. Plusem nejen do časů pandemie tak je fakt, že jsme jen minimálně závislí na trhu práce.
Poslední otázka bude spíše takovou vizí do budoucna. Jsou nějaké projekty, na které byste se v nejbližší době chtěli zaměřit a chystáte například nějaké změny nebo novinky v technologii výstavby?
Změnu v technologii výstavby určitě neplánujeme. Způsob, kterým naše pasivní domy stavíme se nám totiž velice osvědčil a není důvod jej tedy měnit. V budoucnu bychom se chtěli dále soustředit na výstavbu individuálních projektů pro jednotlivé zákazníky. Zabýváme se také developerskými projekty, v rámci kterých jsme schopni celý projekt navrhnout od počáteční zastavovací studie přes modelaci lokality a vytvoření jak exteriérových, tak interiérových vizualizací až po následnou realizaci projektu. Rádi bychom se také věnovali výstavbě domů se sociálními službami, jako jsou domovy pro seniory, kde hraje velkou roli kvalita výstavby a nízké provozní náklady.